Jak wybrać maść na łuszczycę - czym się kierować?
Łuszczyca to przewlekła, nawrotowa choroba skóry. Jej typowym objawem są zaczerwienione wykwity skórne, które swoim wyglądem przypominają ciemnobrunatne przebarwienia. Zmiany mogą nadmiernie się łuszczyć prowadząc do trudnego do opanowania świądu. W efekcie nasza skóra staje się przesuszona i szorstka, skłonna do pęknięć. Aby temu zapobiec należy stosować silnie nawilżające i natłuszczające maści na łuszczycę, które tworzą na powierzchni skóry warstwę okluzyjną zabezpieczając ją przed utratą wody i szkodliwym działaniem czynników drażniących. Wybór odpowiedniej maści na łuszczycę to nie lada wyzwanie, dlatego podpowiadamy jakie produkty pielęgnacyjne warto mieć w swojej domowej apteczce.
Na co zwrócić uwagę wybierając maść na łuszczycę?
Charakterystyczną cechą skóry z łuszczycą jej jest przesuszenie. Naskórek jest wrażliwy na dotyk, bardzo podrażniony i często wyraźnie zaczerwieniony. Dodatkowo może pojawić się świąd, choć jak pokazują badania nie występuje on u wszystkich osób. Podstawą leczenia łuszczycy jest miejscowe stosowanie preparatów, czyli odpowiednio dobranych produktów, które mają na celu złagodzenie nieprzyjemnych objawów choroby. Jednym z najczęściej wybieranych preparatów jest maść na łuszczycę, która idealnie nadaje się do leczenia miejscowego.
Celem leczenia łuszczycy jest nie tylko redukcja zmian skórnych, ale również wydłużenie remisji choroby i zapobieganie jej nawrotom. Wybór odpowiedniej maści na łuszczycę zależy od nasilenia zmian łuszczycowych oraz ich rodzaju. Wybierając maść na łuszczycę sugerujmy się więc przede wszystkim jej składem oraz przeznaczeniem.
Leczenie łuszczycy możemy podzielić na 3 etapy:
- usunięcie łusek łuszczycowych,
- zahamowanie tworzenia się nowych zmian,
- pielęgnację naskórka.
Maści na łuszczycę mają za zadanie nawilżenie i natłuszczenie naskórka przeciwdziałając jego przesuszeniu. Hamują również jego przyspieszoną proliferację i różnicowanie, czyli gwałtowne i niekontrolowane powstawanie nowych zmian. Zmniejszają także aktywne stany zapalne, minimalizują zaczerwienienia i uczucie pieczenia.
Jakie składniki znajdę w najlepszych maściach na łuszczycę?
Jeżeli zmagasz się z łuszczycą, doskonale wiesz, że twoja skóra potrzebuje nawilżenia. Bywa szorstka, sucha i mocno podrażniona. Zwykłe drogeryjne preparaty nawilżające nie dają sobie rady, musisz sięgnąć po coś mocniejszego. Ratunkiem jest maść na łuszczycę, która w zależności od przeznaczenia może mieć działanie:
- Redukujące – zmniejszające liczbę wykwitów. Idealnie sprawdzą się do tego maści z dziegciem.
- Keratolityczne – usuwające zrogowaciały naskórek. Świetnie sprawdzą się tutaj maści z mocznikiem w wysokim stężeniu.
- Regenerujące – odbudowujące zniszczoną skórę. Maści na bazie olei i ekstraktów roślinnych są niezastąpione.
W maściach na łuszczycę znajdziesz szereg specjalnie dobranych składników aktywnych, które wpływają na poprawę ogólnej kondycji twojego naskórka. Zawsze wybieraj produkty do potrzeb twojego stanu skóry.
Przykładowo:
Jeżeli zmagasz się z szorstkim i pękającym naskórkiem, sięgnij po maści na łuszczycę wyprodukowane na bazie ekstraktów z olejków roślinnych np. oleju ze słodkich migdałów, oleju jojoba czy oleju z awokado. Wykazują one silne właściwości pielęgnacyjne – łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia, odżywiają i wzmacniają zniszczony naskórek. Czynią go mniej podatnym na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.
Chcesz usunąć zrogowaciały naskórek i zmniejszyć stany zapalne? Wybierz maść na łuszczycę z dziegciem lub ichtiolem. Składniki aktywne zawarte w preparacie działają zmiękczająco i wygładzająco – pomagają usunąć blaszki łuszczycowe bez podrażnienia naskórka.
A co w okresie remisji? Stosuj wtedy profilaktycznie maści pielęgnacyjne i regeneracyjne np. na bazie olejów konopnych w wysokich stężeniach. Odbudowują one naturalną barierę ochronną skóry, odpowiednio ją odżywiając i nawilżając. Przeciwdziałają powstawaniu nowych wykwitów.
Maść na łuszczycę - jak korzystać?
Stosowanie maści na łuszczycę jest proste i szybkie – nie wymaga od ciebie ogromnego nakładu czasu. Maści, w odróżnieniu od innych produktów pielęgnacyjnych np. balsamów na łuszczycę czy emulsji na łuszczycę, mają bardziej gęstą i tłustą konsystencję dlatego stosuje się bezpośrednio na zmiany skórne. To też jest ich olbrzymi plus – na tle swoich konkurentów wypadają zdecydowanie lepiej pod względem wydajności i składu, gdyż zawierają większą liczbę składników aktywnych. Mówiąc w skrócie, są bardziej urozmaicone – z korzyścią dla twojej skóry.
Maść na łuszczycę nanosimy bezpośrednio na wykwity skórne. Bierzemy odrobinę maści na palec i wklepujemy ją w miejsca zmienione chorobowo. Nie wcieramy jej i nie wmasowujemy, aby uniknąć podrażnienia skóry – chyba, że producent wskaże inaczej, wtedy stosujemy się do jego zaleceń. Aby wzmocnić efekt działania maści, warto nanieść ją na oczyszczoną skórę tzn. uprzednio umytą. Mamy wtedy pewność, że maść szybciej się wchłonie i przeniknie w głąb naskórka.
Częstotliwość stosowania maści uzależniona jest zarówno od zaleceń producenta, jak i twojego lekarza prowadzącego. Dermatolog może zasugerować, aby maść stosować częściej lub rzadziej w zależności od tego co znajduje się na opakowaniu. Chodzi tylko i wyłącznie o jak najlepsze uzyskanie efektu terapeutycznego, czyli poprawę stanu twojej skóry.
Maść na łuszczycę - polecane produkty
Piękna, czysta skóra wolna od zmian to marzenie każdego z nas. Choć dla wielu to stwierdzenie może wydawać się nieosiągalne, zapewniamy, że dzięki konsekwencji w regularnej pielęgnacji kondycja twojego naskórka wyraźnie się poprawi.
W naszym sklepie Centrum Łuszczycy, wspólnie z lekarzami dermatologami i ambasadorami naszej marki, którzy zmagają się z łuszczycą, wybraliśmy produkty na łuszczycę przeznaczone do codziennej pielęgnacji suchego i zniszczonego naskórka. Szukając jak najlepszych maści na łuszczycę sugerowaliśmy się ich składem, skutecznością działania i bezpieczeństwem w ich stosowaniu.
Polecanie maści na łuszczycę rozpoczynamy od Maści Dr Michaels. To co pierwsze rzuciło nam się w oczy to jej skład uwzględniający szereg składników aktywnych naturalnego pochodzenia. Czytając etykietę przyproduktową mieliśmy wrażenie, że liczba zawartych w niej składników aktywnych nie ma końca! W jej składzie znaleźliśmy takie perełki, jak:
- olej patchouli,
- olej z igieł sosnowych,
- olej z kwiatów pelargonii.
Ich zadaniem jest złagodzenie stanu zapalnego, poprawa poziomu nawilżenia i natłuszczenia naskórka, zminimalizowanie świądu i przede wszystkim – redukcja zmian łuszczycowych. To jeden z najczęściej kupowanych u nas produktów, który ma rzesze swoich fanów. My również lubimy go za wysoką skuteczność, wydajność i łatwość w stosowaniu!
Kolejnymi ciekawymi maściami na łuszczycę jest Magnispor na bazie ichtiolu oraz Silkum zawierająca w swoim składzie NEWAPLE. To substancja aktywna pozyskiwana z koreańskiej rośliny z rodzaju bylic, która działa przeciwzapalnie i odkażająco. Przyspiesza regenerację naskórka, w tym ułatwia gojenie się ran. Doskonale radzi sobie ze świądem, pieczeniem i zaczerwienieniem. Tak w ramach ciekawostek - założyciele firmy Dermacea, czyli producent maści na łuszczycę Magnispor i Silkum, sami zmagają się z łuszczycą. Doskonale więc zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo wymagająca jest skóra łuszczycowa i co jej dokładnie potrzeba. Warto wypróbować ich preparaty i przekonać się „na własnej skórze” dlaczego cieszą się one tak dużym zainteresowaniem.
Podsumowanie polecanych przez nas maści na łuszczycę, kończymy produktami zawierającymi oleje i ekstrakty z nasion konopnych. Regularnie stosowane, wzmacniają płaszcz hydrolipidowy naskórka zapobiegając nadmiernej utracie wody. W ten sposób zapewniają skórze odpowiednie nawilżenie. Łagodzą podrażnienia, rozjaśniają przebarwienia i odżywiają zniszczony naskórek. Przykładem produktu z olejem konopnym jest Konopka Maść do skóry bardzo suchej, która w swoim składzie ma olej i ekstrakt konopny w stężeniu 50%. Dzięki temu szybko i skutecznie regeneruje naskórek i przyspiesza proces jego odbudowy. Pozostawia skórę odżywioną i wyraźnie natłuszczoną. Wybierz ją jeśli jesteś zainteresowany działaniem olejów konopnych. Podpowiadamy, naprawdę warto!