Kosmetyki na bazie olejów i ekstraktów roślinnych

( ilość produktów: 72 )

Oleje i ekstrakty roślinne to substancje naturalne pochodzenia roślinnego, które znajdziemy w wielu produktach dermokosmetycznych. Ze względu na swoje właściwości prozdrowotne wykorzystywane są do produktów pielęgnacyjnych dedykowanych osobom z łuszczycą. Kosmetyki na bazie olejów i ekstraktów roślinnych to ważny element fitoterapii, czyli wykorzystywania naturalnych lub przetworzonych surowców z roślin leczniczych w codziennej profilaktyce chorób - w tym chorób skórnych takich, jak łuszczyca.

Jedną z najpopularniejszych roślin wykorzystywanych w przemyśle dermatologicznym i kosmetologicznym jest nagietek, zwany również zergulem. Jest bogactwem składników aktywnych w postaci flawonoidów, kwasów fenolowych czy seskwiterpenów. Nagietek wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Przyspiesza również gojenie się ran dlatego znajdziemy go w wielu maściach i kremach na łuszczycę.

W kosmetykach na łuszczycę na bazie olejów znajdziemy często olej eteryczny z szałwii. Zawarta w jej składzie kamfora ma działanie łagodzące, antyoksydacyjne i przeciwbólowe. Dodawana do preparatów na łuszczycę minimalizuje podrażnienia, zaczerwienienia i obrzęki. Jest dobrym antyutleniaczem, czyli substancją neutralizującą wolne rodniki odpowiadające za przedwczesne starzenie się skóry.

Ciekawym ekstraktem roślinnym wykorzystywanym w produktach pielęgnacyjnych na łuszczycę jest jałowiec. Od starożytności stosowany był w medycynie do walki z zakażeniami skórnymi. Ma bogaty skład chemiczny, który sprawia, że roślina jest dodawana do preparatów na skórę w celu przyspieszenia gojenia się ran oraz zmniejszania stanów zapalnych. Na tle innych olejów i ekstraktów roślinnych stosowanych w łuszczycy, jałowiec wyróżnia się brakiem reakcji fototoksycznych - nie wywołuje podrażnień ani nie uczula.

W preparatach na łuszczycę odnajdziemy również rozmaryn lekarski, który posiada podobne właściwości do szałwii. To doskonała substancja tonizująca i ściągająca pomagająca w dokładnym oczyszczeniu skóry. Ma zastosowanie w szamponach do mycia owłosionej skóry głowy z łuszczycą czy w żelach do pielęgnacji skóry gładkiej ciała z łuszczycą. Badania pokazują, że kwas rozmarynowy jest przydatny w emulsjach do pielęgnacji zniszczonego naskórka. Nie tylko koi aktywne stany zapalne, ale również ujednolica koloryt i zmniejsza zaczerwienienia.

pixel