Woda siarczkowa w leczeniu łuszczycy

2021-04-29
Woda siarczkowa w leczeniu łuszczycy

Preparaty pielęgnacyjne na łuszczycę oparte na wodzie siarczkowej od lat cieszą się uznaniem wśród dermatologów i kosmetologów, którzy zalecają je do stosowania ze względu na swoje wysokie właściwości przeciwzapalne, łagodzące i antyoksydacyjne - przeciwstarzeniowe.

Woda siarczkowa to bogactwo cennych biopierwiastków naturalnego pochodzenia, które wpływają bezpośrednio na poprawę stanu i jakości naszego naskórka. Regularne stosowanie produktów siarczkowych u osób z łuszczycą przyspiesza regenerację zniszczonej skóry, poprawia jej napięcie i sprężystość oraz łagodzi aktywne stany zapalne.

Zobacz, jakie preparaty przygotowaliśmy dla Ciebie w oparciu o dobroczynne właściwości wody siarczkowej. Zajrzyj do naszego sklepu i wybierz coś dla siebie.

Woda siarczkowa - co to jest?

Woda siarczkowa to wartościowy składnik aktywny, który znajdziemy w wybranych preparatach uzdrowiskowych na łuszczycę. Pozyskujemy ją bezpośrednio z ujęć wód wysoko zmineralizowanych z rejonów, w których występują złoża leczniczych wód siarczkowych. Do najpopularniejszych zaliczamy ujęcie Busko i Solec, które funkcjonują od lat jako popularne uzdrowiska i ośrodki rehabilitacyjne.

Wiele osób z łuszczycą poszukuje skutecznych i bezpiecznych produktów pielęgnacyjnych, które pozwolą im na regenerację zniszczonego naskórka. Woda siarczkowa dodana do produktów na łuszczycę skóry gładkiej ciała silnie wspomaga procesy odbudowy komórek skóry oraz spowalnia procesy starzenia pozwalając nam zachować młodość na dłużej.

Badania prowadzone przez balneologów na temat wód leczniczych i możliwości ich wykorzystania pokazują, że ich działanie jest uniwersalne. Świetnie nadają się nie tylko do spożycia w postaci wody pitnej (tzw. woda mineralna), ale również do zabiegów np. kąpieli wannowych, kąpieli basenowych, inhalacji czy kuracji pitnej.

Są niezastąpione w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących wielu chorobom:

  • chorób ortopedycznych i reumatoidalnych,
  • chorób układu nerwowego,
  • chorób kardiologicznych i nadciśnienia,
  • chorób dermatologicznych.

W przypadku terapii chorób przewlekłych wody siarczkowe wykorzystuje w postaci np. dodatku do preparatów pielęgnujących, jak np. w łuszczycy, czy kąpieli. Te ostatnie mają niebagatelny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Regularnie prowadzone wykazują działanie przeciwzapalne i rozgrzewające. Poprawiają krążenie, regenerują skórę i zapobiegają powstawaniu nowych wykwitów. Co istotne, łagodzą również nerwobóle, zakwasy czy bóle związane ze zwyrodnieniem stawów np. w łuszczycowym zapaleniu stawów.

Właściwości wody siarczkowej

Woda siarczkowa znana jest ze swoich wszechstronnych właściwości leczniczych. Poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego, bierze udział w leczeniu schorzeń naczyń i skóry za co bezpośrednio odpowiada znajdująca się w jej składzie siarka. Ten ważny dla naszego organizmu pierwiastek, bardzo dobrze przenika przez skórę i błonę śluzową łagodząc problemy ze strony stawów i kości czy skóry poprzez np. zmiękczanie i uelastycznianie naskórka. To ostatnie ma wpływ na poprawę stanu skóry poprzez zredukowanie jej zrogowaciałych warstw co jest kluczowe w przypadku terapii łuszczycowej.

Pozytywne działanie wód siarczkowych opiera się na występujących w jej składzie biopierwiastków m.in.

  • cynk - przyspiesza gojenie się ran i owrzodzeń,
  • wapń - łagodzi świąd, stany zapalne i alergie skórne,
  • magnez - spowalnia proces starzenia się skóry,
  • miedź - stymuluje wzrost nowych komórek.

Woda siarczkowa działająca bezpośrednio na wierzchnią warstwę naskórka (poprzez preparaty do ciała czy kąpiele wodne) tworzy na jej powierzchni tzw. płaszcz solny ułatwiając przenikanie substancji odżywczych w głąb skóry. Dzięki temu nasza skóra jest bardziej odżywiona i nawilżona, a także odpowiednio wzmocniona - staje się bardziej odporna na działanie czynników drażniących.

Woda siarczkowa - leczenie

Badania na temat prozdrowotnych właściwości wody siarczkowej pokazują, że jest ona przydatna w leczeniu i łagodzeniu zmian skórnych towarzyszących przewlekłym chorobom skóry np. łuszczycą. Zarówno kąpiele w wodzie siarczkowej, jak i stosowanie preparatów pielęgnacyjnych do ciała na bazie siarczków ma pozytywny wpływ na poprawę kondycji skóry ciała - w tym włosów i paznokci.

Z danych piśmiennictwa wynika, że balneoterapia to skuteczna i bezpieczna metoda leczenia dermatoz takich, jak:

  • łuszczyca,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • przewlekła pokrzywka.

Woda mineralna słynie ze swoich wysoce złuszczających właściwości, dzięki czemu jest niezwykle pomocna w redukowaniu wykwitów i szorstkości skóry. Uwrażliwia również naskórek na działanie promieni ultrafioletowych, dlatego bywa łączona z fototerapią (naświetlaniem) dla wzmocnienia efektów terapeutycznych.

Lecznicze kąpiele w wodach siarczkowych, zwane balneoterapią, pomagają nie tylko złagodzić aktywne stany zapalne, zmniejszyć liczbę wykwitów skórnych i odczuwalnie poprawić kondycję naskórka ale również wyciszyć. Jest to cenne w przypadku łuszczycy, której rozwój bywa silnie utożsamiany ze stresem. Silne przeżycia, sytuacje stresogenne, mogą wpływać na uaktywnienie choroby, zaostrzenie jej objawów i wydłużenie czasu leczenia. Korzystanie z kąpieli siarczkowych oraz stosowanie preparatów do skóry opartych na siarczkach jest pomocne w złagodzeniu łuszczycy.

Wody siarczkowe - przeciwwskazania

Wody siarczkowe uznawane są za powszechnie zdrowe i cenne dla wzmocnienia naszego organizmu, wyróżniamy jednak kilka ogólnych przeciwwskazań do ich stosowania. Dotyczy to głównie kąpieli siarczkowych, które nie są polecane u osób:

  • poniżej 7 roku życia (chyba, że lekarz prowadzący wskaże inaczej),
  • choroby nowotworowe,
  • ostre, aktywne stany zapalne,
  • otwarte rany i trudno gojące się blizny,
  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • choroba nadciśnieniowa,
  • niewydolność krążeniowa,
  • miażdżyca i skłonności do zakrzepów,
  • choroby nerek.

Wody siarczkowe to nie tylko kąpiele ale również dodatek do preparatów pielęgnacyjnych na łuszczycę. W odróżnieniu od balneoterapii, stosowanie produktów pielęgnacyjnych nie wiąże się z restrykcjami. Należy jedynie pamiętać aby używać ich zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

pixel