Opatrunek okluzyjny w leczeniu łuszczycy

2020-10-22
Opatrunek okluzyjny w leczeniu łuszczycy

W dermatologii od lat stosuje się opatrunki okluzyjne do wspomagania leczenia przewlekłych chorób skóry - atopowego zapalenia skóry, egzemy czy łuszczycy. Lekarze zalecają okluzję u pacjentów z ostrym stanem zapalnym, któremu towarzyszy intensywny świąd.

Okluzja - zarówno w formie suchych i mokrych opatrunków - świetnie potęguje działanie nanoszonych na skórę emolientów, wpływając nie tylko na poprawę stanu dermatologicznego ale również na ogólne samopoczucie chorego.

Jak stosować opatrunek okluzyjny w łuszczycy?

Opatrunek okluzyjny w łuszczycy jest prosty w stosowaniu i nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych. Stosowany jest zazwyczaj w formie tzw. mokrych opatrunków (ang. wet wrappings) polegających na bandażowaniu miejsc zmienionych chorobowo wilgotnymi okładami. Przed zastosowaniem opatrunku na skórę z wykwitami nanosimy maść lub krem, czekamy chwilę na ich włochnięcie a następnie szczelnie bandażujemy.

Celem mokrych opatrunków jest zlikwidowanie toczącego się stanu zapalnego oraz zapewnienie skórze odpowiedniego nawilżenia, ograniczając jednocześnie utratę wody przez naskórek. Dodatkowo, okluzja świetnie wpływa na wzrost absorpcji miejscowo stosowanych preparatów, przyspieszając ich działanie.

Opatrunki okluzyjne dostępne są w różnych formach - zarówno w postaci odzieży medyczne, jak i klasycznych bandaży. Ich zaletą jest możliwość wielokrotnego stosowania - wystarczy odpowiednio wyprać dany element i można go użyć ponownie. Występują również w różnych formach i rodzajach - koszulek, legginsów, rękawiczek czy skarpet dla dorosłych i dzieci. Pozwala to na idealne dopasowanie odzieży i zapewnienie lepszej okluzji.

Alternatywą dla klasycznych opatrunków okluzyjnych jest folia spożywcza. Jej atutem jest łatwa dostępność - można ją znaleźć w każdym sklepie spożywczym czy drogerii. Niestety, nie jest ona tak wytrzymała jak odzież medyczna i w przeciwieństwie do niej jest jednorazowego użytku.

Lekarze nie zalecają wykorzystywania okluzji z folii spożywczych w ramach codziennych, regularnych opatrunków. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych w postaci podrażnień naskórka czy wywołanej reakcji alergicznej.

Jakie są efekty?

Regularne stosowanie opatrunków okluzyjnych gwarantuje dobre wyniki terapeutyczne w terapii skojarzonej łuszczycy, szczególnie w przypadku metody mokrych opatrunków.

Zalety stosowania opatrunków okluzyjnych:

  • zwiększenie absorbcji stosowanych miejscowo preparatów (maści, emolientów, sterydów),
  • hamowanie chęci drapania (działają w formie bariery zabezpieczającej przed uszkodzeniem skóry - przydatne szczególnie u małych dzieci),
  • przewiewne materiały zabezpieczają przed nadmiernym przesuszeniem skóry,
  • ograniczają wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu lekarstw,
  • idealnie dopasowują się do skóry.

Z obserwacji medycznej wynika, że pierwsze efekty stosowania opatrunków okluzyjnych widać już po 7 dniach od momentu ich założenia. Pacjenci podają, że skutecznie zmniejszają one uczucie świądu oraz redukują stan zapalny. Dają również przyjemne uczucie chłodzenia, które powoduje zahamowanie wystąpienia odruchu drapania. Stosowane wieczorem, zapewniają pacjentowi odpowiedni wypoczynek eliminując problemy związane z zaburzeniami snu.

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

pixel