Objawy łuszczycy - poznaj pierwsze objawy i przyczyny łuszczycy

2020-10-19
Objawy łuszczycy - poznaj pierwsze objawy i przyczyny łuszczycyŁuszczyca to choroba dermatologiczna manifestująca się zmianami skórnymi pokrywającymi skórę gładką ciała. W początkowej diagnostyce bywa ona mylona z innymi chorobami skórnymi, dlatego ważne jest dokładne poznanie i omówienie jej objawów.

Pierwsze objawy łuszczycy

Pierwszym, charakterystycznym objawem łuszczycy jej jest postać manifestująca się w aktywnej formie tzw. objawu Koebnera. Pojawia się on zawsze w wyniku drobnego, miejscowego urazu naskórka zazwyczaj po ok. 8 - 14 dniach od zadrapania.

Typowym dla łuszczycy objawem jest wykwit skórny przypominający swoim wyglądem czerwonobrunatną grudkę o wyraźnie zaznaczonych brzegach, ze skłonnościami do nadmiernej proliferacji.

Dodatkowo, zmiany zlokalizowane na skórze gładkiej ciała, pokryte są zwykle srebrzystą łuską. Mogą one występować pojedynczo lub w liczbie mnogiej - mówimy wtedy o tzw. blaszce łuszczycowej. Ich umiejscowienie może być różne, choć najczęściej występują w okolicy łokci, kolan czy na owłosionej skórze głowy.

W zależności od tego, jaki kształt przybiorą zmiany, wyróżniamy m.in.
  • postać drobnogrudkową,
  • obrączkowatą,
  • monetowatą,
  • geograficzną,
  • linijną.
Zmiany łuszczycowe są na ogół zaczerwienione, mają również delikatnie zgrubienia, co wielu pacjentów może odbierać jako uwypuklenia. Towarzyszy im często nieprzyjemne uczucie dyskomfortu w postaci nadmiernego, trudnego do opanowania swędzenia czy intensywnego łuszczenia.

Zdjęcia pierwszych objawów łuszczycy



Przyczyny łuszczycy

Przyczyny występowania łuszczycy nie są do końca znane, choć coraz większa liczba naukowców skłania się ku stwierdzeniu, że podstawową rolę w jej uaktywnieniu pełnią czynniki genetyczne. Przyjmuje się, że w przypadku wszystkich pacjentów z łuszczycą, aż u 30 proc. z nich łuszczyca występuje dziedzicznie. Mówimy wtedy o dziedziczeniu autosomalnym dominującym z ograniczoną penetracją. W tym przypadku łuszczyca związana jest z antygenem HLA klasy I oraz klasy II.

Badania pokazują, że ryzyko zachorowania na łuszczycę w rodzinie zdrowej - rozumiemy przez to nieobciążonej chorobą łuszczycową - wynosi 1-2 proc. Gdy jeden z rodziców ma łuszczycę, prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta do 10-20 proc., a gdy dwoje rodziców nawet do 50-70 proc.

Lekarze dermatolodzy wyraźnie zaznaczają, że oprócz predyspozycji genetycznych względem dziedziczenia łuszczycy, istnieje szereg innych czynników wyzwalających chorobę. Dotyczy to zarówno czynników wewnątrz, jak i zewnątrz ustrojowych. Do najpopularniejszych zaliczamy:
  • niewłaściwą dietę (zbyt bogatą w tłuszcze zwierzęce),
  • używki - papierosy, alkohol,
  • zaburzenia metaboliczne,
  • stres,
  • przewlekłe, nieleczone infekcje bakteryjne czy grzybicze,
  • czynniki fizyczne np. skaleczenia, zadrapania, oparzenia.

Objawy łuszczycy

Typową cechą wszystkich, wczesnych zmian skórnych w przypadku łuszczycy jest ich wielkość. Początkowo są to małe grudki o średnicy ok. 1-2 mm, które swoją postacią przypominają drobne grudki wielkości łebka od szpilki. Na ogół są rozsiane po całym ciele i swoim zasięgiem obejmują duże partie naskórka. Wielu pacjentów odnotowuje, że tak liczny wysyp związany jest na ogół z przebytą infekcją lub innym, toczącym się stanem zapalnym w organizmie.

Innym, dość charakterystycznym objawem łuszczycy jest zwiększona proliferacja naskórka oraz występowanie tzw. blaszek łuszczycowych. Co warto podkreślić, stopień nasilenia zmian może być różnorodny, od pojedynczych wykwitów do ciężkich zmian noszących znamiona erytrodermii.

Należy pamiętać, że wszystkie warstwy naskórka zajętego chorobą są znacznie pogrubione i wyraźnie odznaczone od zdrowego naskórka. Towarzyszy im aktywny stan zapalny, który objawia się zaczerwienieniem, któremu może towarzyszyć uczucie świądu czy pieczenia.

Jak złagodzić objawy łuszczycy?

Podstawową formą łagodzenia objawów łuszczycy jest tzw. terapia miejscowa, która polega na aplikowaniu specjalistycznych preparatów bezpośrednio na skórę chorego. Wykorzystujemy do tego produkty, które bogate są w składniki aktywne mające za zadanie unormowanie proliferacji naskórka, złagodzenie świądu i zmniejszenie zaczerwienienia.

Do terapii miejscowej wykorzystujemy zazwyczaj emolienty, środki o charakterze keratolitycznym (zawierające m.in. kwas salicylowy czy mocznik) oraz produkty o działaniu redukującym np. cygnolina czy dziegieć.

W złagodzeniu objawów łuszczycy pomogą nam również suplementy - szczególnie te zawierające w swoim składzie witaminę D. Jak pokazują badania witamina D dzięki swoim aktywnym metabolitom odgrywa znaczącą rolę w leczeniu łuszczycy, a dokładnie - ustępowaniu zmian skórnych. Wykazuje ona działanie antyoksydacyjne, co powoduje neutralizowanie wolnych rodników oraz złagodzenie stanów zapalnych.

Oprócz preparatów nawilżających czy suplementów, w walce z łuszczycą może nam pomóc dieta. Odpowiednio dobrana - oparta na białym mięsie, rybach i zwiększonej podaży warzyw pozwoli nam chociażby na obniżenie powikłań sercowo-naczyniowych.

Choć do tej pory nie opracowano jednych, ogólnych wytycznych dotyczących zaleceń żywieniowych dla osób z łuszczycą, z doświadczeń dietetyków wynika, że wprowadzenie kilku drobnych modyfikacji do codziennego jadłospisu może złagodzić objawy łuszczycy. Zaliczamy do nich m.in. dietę ubogokaloryczną, suplementację kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 oraz większe spożycie świeżych warzyw i owoców.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixel