Łuszczyca stóp - przyczyny, objawy, leczenie

2020-10-20
Łuszczyca stóp - przyczyny, objawy, leczenieŁuszczyca stóp (psoriasis vulgaris palmoplantaris) to jedna z postaci klinicznej łuszczycy zwykłej, która wiąże się z zajęciem niedużej powierzchni skóry części dystalnych kończyn. Ze względu na charakterystyczną lokalizację zmian, uznawana jest za jedną z najbardziej dokuczliwych form łuszczycy, wpływającej na utrudnienia z poruszaniem się.

Wykwity pokrywające skórę stóp są czerwone, nacieczone o dużych zgrubieniach. Towarzyszy im często nadmierne rogowacenie, bolesne pęknięcia naskórka oraz trudny do opanowania świąd. W początkowej fazie rozpoznania bywa mylona z wypryskiem alergicznym, dlatego jednym z elementów diagnostyki są testy płatkowe umożliwiające wyeliminowanie czynników drażniących, które mogą mieć wpływ na zaognienie zmian.

Przyczyny łuszczycy stóp

Przyczyny łuszczycy stóp nie są do końca znane. Podobnie, jak w przypadku łuszczycy zwyczajnej, możemy mówić o czynnikach genetycznych predysponujących do uaktywnienia się choroby. Zaliczamy do nich m.in.
  • wzmożoną proliferację skóry,
  • zaburzone zróżnicowanie komórek naskórka,
  • zaburzenia ze strony układu immunologicznego,
  • nasiloną angiogenezę.

Według Journal of Investigative Dermatology na łuszczycę zapada średnio 1 na 10 osób u których wykryto istnienie antygenu HLA-Cw6 związanego bezpośrednio z ryzykiem rozwoju łuszczycy, w tym łuszczycowego zapalenia stawów.

Na uaktywnienie się choroby wpływ mają również czynniki środowiskowe. Najczęściej są to alergeny kontaktowe powodujące zaostrzenie się zmian skórnych na części podeszwowej. W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, najpopularniejszą alergią kontaktową jest uczulenie na nikiel, tiomersal oraz substancje zapachowe.

Jak objawia się łuszczyca na stopach?

Łuszczyca na stopach dotyczy najczęściej zmian zlokalizowanych w części podeszwowej. Choroba może przebiegać łagodnie - w formie delikatnie złuszczających się zmian skórnych, a także gwałtownie - wskutek powstawania pogrubiałych, zaczerwienionych wykwitów rozlanych na podeszwie.

Zmianom skórnym często towarzyszy intensywny świąd oraz nadmierne przesuszenie, co prowadzi do powstawania uszkodzeń naskórka. Pęknięty naskórek jest nie tylko bolesny i wrażliwy na dotyk, ale również stanowi pożywkę dla bakterii, grzybów i wirusów.

Łuszczycy na stopach towarzyszy często łuszczyca paznokci, która może objawiać się w postaci zagłębień w płytce paznokciowej (tzw. objaw naparstkowy), widocznym pogrubieniem płytki i jej pobruzdowaniem, a także bielactwem paznokci. W przypadku zajęcia łożyska, dodatkowo pojawiają się plamy olejowe - zwane również łososiowymi.

Sposoby leczenia

Leczenie łuszczycy stóp jest według dermatologów procesem czasochłonnym i skomplikowanym, głównie ze względu na lokalizację zmian i trudności wynikające z odpowiedniej higienizacji i pielęgnacji naskórka.

Dobór odpowiedniej metody leczenia zależy nie tylko od stopnia nasilenia i rozległości zmian, ale również od chorób współistniejących (ogólnego stanu zdrowia pacjenta).

Podstawą w leczeniu łuszczycy stóp jest leczenie miejscowe, czyli stosowanie preparatów nanoszonych bezpośrednio na zmiany skórne. Wykorzystujemy w tym celu produkty keratolityczne, które zawierają mocznik lub kwas salicylowy, emolienty oraz środki redukujące np. kortykosteroidy. Lekiem pierwszego wyboru są najczęściej retinoidy w odpowiednio dobranych dawkach, które stosunkowo szybko, bo już po 4-8 tygodniach dają pierwsze rezultaty.

Zdjęcia

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixel