Łuszczyca plackowata - zdjęcia, leczenie i objawy

2020-10-19
Łuszczyca plackowata - zdjęcia, leczenie i objawy

Łuszczyca to jedna z chorób, którą zaliczamy do grupy schorzeń z autoagresji. Polegają one na zaburzonej pracy układu odpornościowego, który atakuje swoje własne komórki wywołując w nich stan zapalny. Łuszczyca występuje średnio u 1 na 100 osób i dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Naukowcy podkreślają, że występuje ona rodzinie tzn. aż ⅓ z nas ma wśród w swoich bliskich krewnego cierpiącego na to schorzenie.

Czym jest łuszczyca plackowata?

Łuszczyca plackowata to najpopularniejsza forma łuszczycy. Przyjmuje się, że diagnozowana jest średnio u 8 na 10 pacjentów z tym schorzeniem. Z tego powodu w środowisku medycznym nazywa się popularnie “łuszczycą pospolitą”.

Do jej charakterystycznych objawów zaliczamy czerwone i lekko uniesione wykwity skórne. Często pokryte są one srebrzystą łuską, która może nadmiernie się łuszczyć i powodować trudny do opanowania świąd. Zmiany zlokalizowane są na skórze gładkiej ciała i występują zazwyczaj na rękach, nogach, plecach czy klatce piersiowej. Mogą również pokrywać skórę twarzy.

 

Masz problem z łuszczycą? Sprawdź nasze kosmetyki na łuszczycę

Możesz też sprawdzić te produkty:

Dr Michaels Maść 50 g (Scalp & Body Ointment)

169 zł

Clarena Medica Krem do twarzy i ciała (Anti-Psoriasis Cream) 200 ml

119,87 zł



Chociaż łuszczyca plackowata nie jest chorobą śmiertelną, ma ona często negatywny wpływ na jakość życia pacjentów. Z prowadzonych obserwacji medycznych wynika, że u osób z łuszczycą występuje często szereg chorób współtowarzyszących, które utrudniają jej leczenie. Zaliczamy do nich m.in. otyłość, choroby serca czy naczyń krwionośnych, cukrzycę.

Zdjęcia łuszczycy plackowatej

 

Leczenie łuszczycy plackowatej

Jak podają autorzy publikacji w Mediators of Inflammation leczenie łuszczycy plackowatej opiera się na zminimalizowaniu stanu zapalnego naskórka, a także na widocznej poprawie jego stanu i wyglądu.

Terapię rozpoczyna się od podania zazwyczaj leków sterydowych, które stosujemy miejscowo, bezpośrednio nanosząc je na zmiany skórne. Uzupełniamy je metodami komplementarnymi takimi jak światłolecznictwo, czyli fototerapię.

Ze względu na to, że sterydów nie możemy stosować przewlekle, do poprawy stanu naskórka wykorzystujemy specjalne emolienty i preparaty mające za zadanie zwiększenie nawilżenia, natłuszczenia oraz ujednolicenia jej kolorytu.

Przykładem takich preparatów są australijskie produkty Dr Michaels, które zostały stworzone z myślą o pielęgnacji skóry osób z łuszczycą. Ich bogata oferta zawiera preparaty mające na celu zarówno złuszczenie naskórka, jak i zapobieganie rogowaceniu. Doskonale nawilżają przesuszoną skórę, wzmacniając jednocześnie jego barierę ochronną. Minimalizują świąd, ograniczają stan zapalny i pomagają w wydłużeniu procesu remisji.

Objawy łuszczycy plackowatej

Klasycznym objawem łuszczycy plackowatej są zaczerwienione, uwypuklone i rozlane wykwity skórne. Są one tak charakterystyczne, że nie przysparzają one trudności diagnostycznych dermatologom, dzięki czemu nie trzeba wykonywać dalszych badań. Jedynym wyjątkiem są dzieci, u których zmiany łuszczycowe są zazwyczaj nietypowe - dotyczy to zarówno ich kształtu, jak i rozmieszczenia.

Aktywne zmiany łuszczycowe są intensywnie zaróżowione, uniesione nad powierzchnię skóry. Pokryte są dodatkowo srebrzystą łuską, która jest mocno zrogowaciała. Ich średnica może być różna - od 1 cm do kilkunastu. Wykwity nie mają regularnego kształtu - mogą przypominać drobne, rozsiane plamki. Towarzyszy im często intensywny, trudny do zahamowania świąd.

Jak pokazują badania, u co 5 pacjenta z łuszczycą plackowatą lekarze diagnozują również łuszczycę stawową. Charakteryzuje się ona zmianami skórnymi zlokalizowanymi w obrębie stawów - zazwyczaj dotyczy to stóp, dłoni, kolan. Stawy są opuchnięte, bolesne a skóra nad nimi mocno zaczerwieniona z wyraźną przeczulicą. Choroba może zająć również paznokcie, które przybierają ciemniejszą, żółtą barwę, są łamliwe i osłabione, często się rozwarstwiają.

Łuszczyca plackowata u dzieci

Łuszczyca plackowata u dzieci to przewlekła, wieloogniskowa choroba o niejednoznacznej etiologii. W przypadku najmłodszych pacjentów, uaktywnia się ona najczęściej na skutek działania czynników środowiskowych takich, jak:

  • zakażenia bakteryjne czy wirusowe,
  • urazy fizyczne,
  • stres,
  • nieprawidłowa dieta (nadwaga),
  • stosowanie niektórych leków.


Najczęstszą odmianą łuszczycy występująca u dzieci to właśnie łuszczyca plackowata. U niemowląt zmiany skórne mogą być zlokalizowane w okolicy pieluszkowej, a następnie w okolicy zgięciowej, pępku czy na plecach.

W przypadku dzieci, w przeciwieństwie do choroby przebiegającej u dorosłych, zmiany łuszczycowe są cieńsze, wykwity są bardziej miękkie, nie są pokryte też dużą ilością łuski. Towarzyszy im jednak świąd, który może być trudny do opanowania. W wyniku intensywnego, często niekontrolowanego drapania, dochodzi zazwyczaj do naruszenia struktury naskórka i jego przerwania. W efekcie naskórek jest uszkodzony, co wywołuje dodatkowe uczucie bólu.

W większości przypadków leczenie łuszczycy przebiega szybciej i bezpieczniej niż u osób dorosłych. Leczenie miejscowe przynosi oczekiwane rezultaty w przypadku zlikwidowania stanu zapalnego oraz zminimalizowania zaczerwienienia skóry.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

pixel