Łuszczyca odwrócona - przyczyny, objawy i zdjęcia
Łuszczyca odwrócona uznawana jest za nietypową odmianę łuszczycy, która może występować u pacjentów w podeszłym wieku. Zmiany skórne zlokalizowane są najczęściej w fałdach skórnych i stanowią czerwonobrunatne wykwity pokryte często srebrzystą łuską. W ich obrębie może dochodzić do podrażnienia skóry co sprzyja powstawaniu bolesnych pęknięć.
Przyczyny i objawy łuszczycy odwróconej
Przyczyny powstawania łuszczycy odwróconej, podobnie jak i samej łuszczycy, nie są do końca znane. Obecnie przyjmuje się, że jednym z czynników ją wyzwalających są uwarunkowania genetyczne czyli dziedziczenie predyspozycji do choroby. U osób chorych, u których w rodzinie odnotowano przypadki występowania łuszczycy, mówimy o dziedziczeniu autosomalnym dominującym. Ryzyko zachorowania na łuszczycę systematycznie wzrasta w zależności od stopnia pokrewieństwa. Gdy choruje jeden z rodziców, ryzyko wynosi 10-20 proc., gdy oboje - aż 50-70 proc.
Oprócz uwarunkowań genetycznych, wyróżniamy również czynniki wewnątrz i zewnątrz ustrojowe, które odgrywają rolę w zapoczątkowaniu lub nasileniu procesu chorobowego. Mogą one również wydłużać czas terapii oraz prowokować kolejne nawroty choroby.
Do najpopularniejszych czynników wyzwalających łuszczycę należą:
- zaburzenia na tle metabolicznym,
- przewlekłe, nieleczone infekcje bakteryjne czy grzybicze,
- urazy skóry, oparzenia, skaleczenia, zadrapania,
- leki z grupy kortykosteroidów, beta-blokerów czy niesteroidowe leki przeciwzapalne,
- dieta uboga w warzywa i owoce, bogata w tłuszcze zwierzęce,
- nadużywanie alkoholu, wyrobów nikotynowych i innych używek,
- silny stres, zaburzenia psychiczne,
- mała aktywność fizyczna.
Łuszczyca odwrócona to jednostka chorobowa, której nazewnictwo zostało zaczerpnięte z lokalizacji wykwitów na skórze gładkiej ciała występujących przy łuszczycy plackowatej. W przeciwieństwie do tej klasycznej postaci łuszczycy, zmiany w łuszczycy odwróconej są zlokalizowane w innych, bardzo nietypowych miejscach:
- fałdach pachwinowych,
- pod piersiami,
- okolicach narządów płciowych.
Typowymi objawami łuszczycy odwróconej są nieznacznie nacieczone zmiany rumieniowe, które charakteryzują się niewielkim złuszczaniem naskórka. Ze względu na swoje specyficzne rozmieszczenie mogą one wyzwalać odruch drapania prowadząc do podrażnienia skóry lub jej pęknięcia. Występuje ona zazwyczaj u osób otyłych, gdzie zmiany rozmieszczone są zazwyczaj w nagromadzonych fałdach skórnych.
Zdjęcia – jak wygląda łuszczyca odwrócona?
źródło: https://www.dermnetnz.org/topics/flexural-psoriasis/