Łuszczyca na łokciach - zdjęcia, leczenie i przyczyny powstawania

2020-10-19
Łuszczyca na łokciach - zdjęcia, leczenie i przyczyny powstawaniaŁuszczyca pospolita (z łac. psoriasis), to choroba skóry, która dotyczy nawet 2% mieszkańców Europy. Jest to schorzenie przewlekłe i uciążliwe, które nierzadko znacząco obniża jakość życia dotkniętej nim osoby.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczycę dzielimy na wiele rodzajów, które rozróżniamy na podstawie położenia zmian skórnych, ich nasilenia oraz rodzaju powstającej łuski. Zasadniczo stosuje się podział łuszczycy na dwie główne formy:
  • łuszczycę zwyczajną, o łagodniejszym przebiegu i zmianach zlokalizowanych w określonych partiach ciała,
  • łuszczycę krostkową, o cięższym przebiegu i zmianach rozsianych na całym ciele.

Zmiany na łokciach w łuszczycy

Lokalizacja zmian na łokciach jest charakterystyczna dla pierwszego rodzaju choroby – łuszczycy zwyczajnej.
W tej postaci dość powszechne są wykwity w pobliżu dużych stawów – nie tylko łokciowego, ale również kolanowego. Charakterystyczna jest ich symetryczność, która polega na równomiernym rozmieszczeniu po obydwu stronach ciała. Zmiany często mają też identyczną wielkość oraz podobny wygląd.

Ogniska łuszczycy na łokciach często są jej pierwszym i jedynym widocznym objawem. Blaszki łuszczycowe w tej lokalizacji mogą utrzymywać się wiele lat i naprzemiennie zanikać i nawracać. U części chorych po dłuższym czasie (średnio po 10 latach) dochodzi również do zapalenia stawu tej okolicy.

Początki łuszczycy na łokciach

Wczesne zmiany pojawiające się w okolicach łokci mogą być niewielkie – być nawet wielkości główki od szpilki. Jednak z czasem początkowo małe, ostro odgraniczone grudki przyjmują formę kilkucentymetrowych wykwitów i zlewają się w większe, plackowate ogniska (blaszki).
Zmiany zawsze są pokryte łuską, która po odpadnięciu pozostawia skórę o gładkim i błyszczącym wyglądzie. W miarę ich gojenia zdarza się, że blaszki zanikają w części środkowej, a aktywny pozostaje tylko pierścień na zewnątrz – tworzą się ogniska przypominające kształtem obrączkę.
Jak objawia się łuszczyca na łokciach?

Objawy łuszczycy łokci:
  • swędzenie, suchość, zaczerwienienie tych obszarów skóry
  • pieczenie, bolesna tkliwość skóry tej okolicy
  • małe czerwone grudki, duże rumieniowe blaszki pokryte błyszczącą łuską na skórze łokci
  • czasem obrzęk lub sztywność stawu łokciowego

Często równocześnie z łuszczycą na łokciach identyczne zmiany pojawiają się na kolanach lub skórze głowy. Zdarza się, że chorzy zgłaszają również problemy z paznokciami (zgrubienia pod płytką paznokcia, jej kruchość czy złuszczanie).

Łuszczyca na łokciach przyczyny

Przyczyny powstawania łuszczycy na łokciach nie różnią się od tych, które powodują rozwój choroby w całym organizmie. Podstawowym powodem, przez którego obserwujemy tworzenie się zmian, jest zbyt duże tworzenie się nowych komórek skóry. Powstają one szybciej niż organizm pozbywa się tych już istniejących.
W wyniku tych procesów prawidłowy naskórek przerasta i tworzą się grube, łuszczące się plamy. Okolice wyprostne (zewnętrzna część łokci) są szczególnie narażone na powstawanie blaszek łuszczycowych.

Na obraz choroby wpływ mają też zaburzenia w pracy układu odpornościowego, czynniki genetyczne czy środowiskowe (narażenie na substancje drażniące, niektóre leki, nieodpowiednia dieta).

Łuszczyca łokci leczenie


Ze względu na to, że łuszczyca łokciowa jest rodzajem łuszczycy zwyczajnej, sposoby jej leczenia są takie same.

Wyróżniamy:
  • terapię miejscową – smarowanie skóry odpowiednio dobranymi preparatami
  • terapię ogólną – fototerapię PUVA/UVB, przyjmowanie leków klasycznych (np. cyklosporyna A, metotreksat, glikokortykosteroidy), podanie leków biologicznych (pewnych rodzajów przeciwciał)

Leczenie łuszczycy na łokciach jest najskuteczniejsze, gdy stosuje się terapię skojarzoną, która łączy wymienione wyżej metody. Kurację łagodnych zmian zawsze należy rozpocząć od terapii miejscowej. Jeśli po czasie nie dochodzi do ich ustępowania albo objawy zaczynają zaburzać normalne funkcjonowanie pacjenta, należy zastanowić się nad rozpoczęciem fototerapii oraz stosowania leków ogólnych.

Łuszczyca łokci - czym smarować?

W łuszczycy preparaty miejscowe podawane na skórę mają za zadanie ograniczyć toczący się proces zapalny, zahamować nadmierne namnażanie się naskórka i przyspieszyć jego złuszczanie. Ponadto przyczyniają się do eliminacji swędzenia, zapewniają ochronę i lepsze gojenie skóry.

Najczęściej stosowane są maści zawierające:
  • glikokortykosteroidy,
  • pochodne witaminy D,
  • pochodne witaminy A (retinoidy),
  • kwas salicylowy, mocznik,
  • dziegcie,
  • cygnolinę,
  • preparaty natłuszczające.

Należy pamiętać, że w początkowym okresie smarowania zmian może wręcz dojść do nasilenia objawów (świądu, pieczenia, rumienia). Pozytywne efekty terapii pojawiają się po czasie, przy systematycznym stosowaniu maści.

Łuszczyca na łokciach zdjęcia

Zdjęcia typowej łuszczycy na łokciach przedstawiono poniżej.


Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixel