Łuszczyca miejsc intymnych - jak walczyć z łuszczycą warg sromowych?

2020-10-20
Łuszczyca miejsc intymnych - jak walczyć z łuszczycą warg sromowych?Łuszczyca to przewlekła i nawrotowa dermatoza manifestująca się zwiększeniem wzrostu proliferacji keranocytów - żywych komórek naskórka. Występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn oraz jest charakterystyczna dla rasy kaukaskiej. Wykwity skórne towarzyszące chorobie zlokalizowane są najczęściej na skórze gładkiej ciała, w rzadkich przypadkach na błonach śluzowych.

Łuszczyca miejsc intymnych to stosunkowo rzadka odmiana łuszczycy, która dotyczy osób w każdej kategorii wiekowych. Według badania (Cuttis, 1992) częściej zmagają się z nią mężczyźni, niż kobiety. Przyjmuje się, że ta postać łuszczycy dotyczy ok. 9 proc. wszystkich chorych i występuje u osób powyżej 2 roku życia.

Przyczyny i objawy łuszczycy miejsc intymnych

Przyczyny łuszczycy miejsc intymnych są trudne do zdefiniowania. Lekarze dermatolodzy wśród najpopularniejszych wyróżniają uwarunkowania genetyczne, które sprzyjają wystąpieniu tej konkretnej jednostki chorobowej, a także szereg czynników środowiskowych.

Wysiewy łuszczycy uaktywniają się często w wyniku zakażenia drobnoustrojami, szczególnie paciorkowcami i gronkowcami. Wielu pacjentów narzeka, że zmiany skórne zaogniają się po przebytej infekcji. W przypadku łuszczycy miejsc intymnych, czynnikami wyzwalającymi mogą być również:
 • zaburzenia metaboliczne,
 • urazy skóry (uszkodzenia naskórka)
 • nieprawidłowa pielęgnacja skóry (uszkodzenia mechaniczne),
 • niektóre środki antykoncepcyjne,
 • artykuły higieniczne,
 • szorstki papier toaletowy.
Objawy łuszczycy miejsc intymnych różnią się od siebie w przypadku dorosłych i dzieci. U noworodków łuszczyca narządów płciowych może przybierać postać łuszczycowego pieluszkowego zapalenia skóry (zwanego również łuszczycopodobnym pieluszkowym zapaleniem skóry Jadassohna). Zmiany skórne u dzieci przybierają postać złuszczających się żywoczerwonych ognisk, które są wyraźnie odgraniczone od otoczenia. Czasami w ich obwodzie pojawiają się grudkowe wykwity.

Ze względu na niespecyficzną lokalizację zmian, łuszczyca miejsc intymnych u dzieci stanowi istotny problem diagnostyczny. W tym przypadku, lekarze dermatolodzy wskazują, że do pełnego rozpoznania choroby niezbędna jest regularna ocena kliniczna.

Łuszczyca narządów płciowych u osób dorosłych objawia się w dwóch postaciach:
 • wyraźnie zaznaczonych, gładkich i czerwonych blaszek. Wykwity zlokalizowane są w fałdach pachwinowych oraz w bruzdach między pośladkowych. Zmiany mogą mieć charakter wysiękowy, któremu towarzyszy intensywny świąd.
 • w przypadku mężczyzn głównym miejscem występowania ognisk jest prącie, a dokładnie żołądź prącia. Wykwity przyjmują postać cienkich, czerwonych blaszek, które pokryte są srebrną blaszką.

Najczęstszą postacią łuszczycy miejsc intymnych, która występuje u osób dorosłych to łuszczyca odwrócona. Zmiany pokrywają nie tylko narządy płciowe, ale również okolicę pach, pachwin czy przestrzeń międzypośladkową. Są to najczęściej wykwity rumieniowe, którym towarzyszy nieznaczne złuszczanie naskórka. W obrębie ich ognisk może dochodzić do podrażnienia skóry i wysięku, który powoduje powstawanie bolesnych pęknięć skóry.

Sposoby leczenia

Ze względu na nietypową lokalizację zmian, łuszczyca miejsc intymnych uznawana jest za trudną do leczenia. Wielu pacjentów dodatkowo często ignoruje, bądź nie przestrzega, wskazówek lekarzy i nie stosuje się do zaleconego przez nich modelu leczenia. Konsekwencją braku pielęgnacji tego rodzaju wykwitów są zmiany zanikowe, które swoim kształtem do złudzenia przypominają liszaj twardzinowy.

Niezbędnym elementem wdrożenia prawidłowego leczenia jest tzw. diagnostyka różnicowa, która zakłada wykluczenie występowania innych jednostek chorobowych imitujących objawy skórne. Mówimy najczęściej o grzybicy, liszaju czy świerzbie.

Leczeniem pierwszego wyboru łuszczycy miejsc intymnych jest leczenie miejscowe, które polega na stosowaniu odpowiednio dobranych preparatów bezpośrednio na miejsca zmienione chorobowo. Zaliczamy do nich m.in.
 • maści z hydrokortyzonem 1%,
 • pimekrolimus (elidel) w postaci kremu 1%.
 • kortykosteroidy, np. w postaci 2,5% kremu.
Działanie preparatów polega na redukowaniu stanu zapalnego skóry, zmniejszeniu zaczerwień i zredukowaniu świądu. Idealnym rozwiązaniem jest stosowanie w/w leków w formie skojarzonej np. kortykosteroidów wraz z analogami witaminy D3 (np. z kalcypotriolem). Pacjentom z łuszczycą narządów płciowych nie jest wskazane za to stosowanie fototerapii ze względu na wysokie ryzyko związane z poparzeniem skóry.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

pixel