Łuszczyca krostkowa - zdjęcia, leczenie, dieta i domowe sposoby

2020-10-19
Łuszczyca krostkowa - zdjęcia, leczenie, dieta i domowe sposobyŁuszczyca krostkowa to rzadko spotykana odmiana łuszczycy, która występuje u niewielkiej liczby pacjentów. Zlokalizowana jest najczęściej na skórze dłoni i stóp, w rzadkich wypadkach na skórze palców.

Przyczyny powstawania łuszczycy krostkowej

Ze względu na charakterystyczne umiejscowienie wykwitów, wielu pacjentów dotkniętych chorobą cierpi z powodu przeczulicy i nadmiernego świądu, co utrudnia im codzienne wykonywanie obowiązków. Nic więc dziwnego, jak podkreślają specjaliści, że łuszczyca krostkowa stanowi poważny problem zdrowotny zarówno pod względem dermatologicznym, jak i psychologicznym.

Przyczyny powstawania łuszczycy krostkowej nie są do końca znane. Lekarze skłaniają się w kierunku dziedziczenia predyspozycji genetycznych względem choroby, jak i negatywnego działania czynników zewnętrznych mogących zarówno uaktywnić i zaostrzyć chorobę. Zaliczamy do nich:
  • nieprawidłową dietę,
  • nadmierne spożywanie alkoholu,
  • stosowanie wyrobów nikotynowych,
  • niewłaściwą higienę rąk (działanie środków chemicznych na skórę).

Łuszczyca krostkowa to rzadko występująca choroba, dlatego dotychczas nie udało się opracować wytycznych względem jej leczenia. Dodatkowo, choroba jest bardzo trudna na leczenie i jak pokazują prowadzone w jej kierunku badania, jest oporna na klasyczne metody terapeutyczne.

Zdjęcia łuszczycy krostkowej




źródło: http://www.pcds.org.uk/clinical-guidance/guttate-psoriasis#!prettyPhoto

Objawy łuszczycy krostkowej

Łuszczyca krostkowa może występować na skórze stóp i dłoni i przebiegać w formie łagodnej lub ciężkiej postaci. Do jej typowych objawów zaliczamy:
  • wykwity skórne o kształcie drobnych, rozsianych krostek,
  • uszkodzenia naskórka powstałe w wyniku nadmiernego świądu,
  • pogrubienie, zaczerwienienie naskórka.

Miejsca zmienione chorobowo są bardzo wrażliwe na dotyk. Skóra jest przesuszona, ze skłonnością do proliferacji. Chorzy często narzekają również na podwyższoną temperaturę ciała czy ogólne złe poczucie.

Ze względu na to nietypową lokalizację ognisk zapalnych na skórze dłoni czy stóp, wielu pacjentów ma problemy z wykonywaniem najprostszych czynności, jak np. pisanie, mycie naczyń czy nawet zakładanie butów. W dodatku zmianom chorobowym towarzyszą często problemy z paznokciami - rozdwajanie się płytki, jej nadmierne zgrubienia czy zmiana kolorytu.

W Pacjenci z łuszczycą stóp często doświadczają powstawania bolesnych, głębokich pęknięć skóry, które mogą krwawić. Skóra staje się pogrubiała, zaczerwieniona i opuchnięta, mogące utrudniać poruszanie się, oraz zakładanie obuwia.

Pacjenci z łuszczycą krostkową często nie mogą pracować, co wpływa na pogorszenie się ich statusu ekonomicznego. Ponadto nie mogąc ukryć plam łuszczycowych, wycofują się z życia społecznego skazując się na mimowolną izolację.

Badacze z Journal of The European Academy of Dermatology and Venerology podkreślają, że łuszczycy krostkowej towarzyszy silne obniżenie własnej wartości, co powinno stanowić dla pacjentów wyznacznik do jej prawidłowej diagnostyki i leczenia.

Leczenie łuszczycy krostkowej

Leczenie łuszczycy krostkowej tak samo jak leczenie łuszczycy owłosionej skóry głowy czy paznokci jest według dermatologów uznawane za bardzo trudne i wymagające szczególnej relacji na drodze pacjent - lekarz.

Leczenie łuszczycy krostkowej opiera się na leczeniu miejscowym i ogólnym. W przypadku leczenia miejscowego pełni ono rolę uzupełniającą dla farmakoterapii. Stosuje się zazwyczaj dla łagodnej lub średniej postaci łuszczycy krostkowej i polega na stosowaniu preparatów zawierających w swoim składzie witaminę D lub inhibitorów kalcyneuryny, które zapobiegają rozwojowi stanu zapalnego i wpływają na odbudowę bariery skórno-naskórkowej.

Pacjentom z łuszczycą stóp i dłoni zalecane są często naświetlania metodą PUVA jako formę podtrzymującą pozytywne efekty uzyskanej terapii. Należy jednak pamiętać o tym, że fotochemioterapia przeznaczona jest głównie dla chorych mających lekką postać łuszczycy.

W przypadku większości chorych na łuszczycę krostkową metodą terapeutyczną pierwszego wyboru jest leczenie ogólne, w którym stosuje się zazwyczaj acytretynę, metotreksat i cyklosporynę. Rzadziej podaje się glikokortykosteroidy mając na uwadze fakt, że u niektórych pacjentów mogą one powodować zaostrzenie się choroby.

Coraz częściej mówi się również o leczeniu biologicznym, które stanowi alternatywę dla leczenia miejscowego i ogólnego. Badania pokazują, że niektóre leki biologiczne takie, jak infliximab, etanercept, adalimumab czy ustekinumab są wyjątkowo skuteczne w leczeniu tej formy łuszczycy. Ze względu jednak na ograniczenia z dostępem do badań biologicznych, wciąż nie są to popularne metody leczenia.

Dieta przy łuszczycy krostkowej

Lekarze podkreślają, że chociaż nie ma ogólnych wytycznych żywieniowych dla osób z łuszczycą krostkową, odpowiednio dobrany jadłospis pomaga na złagodzenie przebiegu choroby oraz zredukowanie aktywnego stanu zapalnego.

Podstawą diety przy łuszczycy krostkowej jest jej prawidłowe zbilansowanie. Zalecana jest dieta niskokaloryczna, która uwzględnia m.in.
  • ograniczone spożycie alkoholu i tłuszczów zwierzęcych,
  • zwiększenie podaży warzyw i owoców,
  • jedzenie pełnoziarnistych produktów,
  • chude, białe mięso.
Ponadto, zalecane jest przyjmowanie błonnika, ograniczenie picia napojów z dodatkiem cukru i wysoko przetworzonej żywności.
Chorzy na łuszczycę krostkową powinni również pomyśleć o suplementacji cynku, który ma wpływ na poprawę kondycji naszych włosów i paznokci; kwasu foliowego - stymulującego komórki do szybszej regeneracji czy witaminy D.

Domowe sposoby na leczenie łuszczycy krostkowej

Do domowych sposobów leczenia łuszczycy krostkowej zaliczamy stosowanie preparatów nawilżających na bazie wyciągu z naturalnych olejków i ziół. Przykładem takich produktów jest australijska seria Dr Michaels, która w swojej ofercie ma preparaty przeznaczone dla osób z łuszczycą stóp i dłoni. Ich zadaniem jest:
  • poprawienie nawilżenia i elastyczności skórę,
  • ograniczenie stanu zapalnego,
  • złagodzenie świądu,
  • zapobieganie szorstkości skóry.
Oprócz preparatów do stosowania zewnętrznego, pacjenci z łuszczycą krostkową mają do dyspozycji fototerapię, czyli korzystanie z naświetlań medycznych w zaciszu domowym. Naświetlanie przebiega za pomocą bezpiecznych dawek prądu, które emitowane są z przenośnej, poręcznej lampy grzebieniowej. Idealnie sprawdzają się do korzystania w warunkach domowych, szczególnie w przypadku wykwitów skórnych zlokalizowanych w trudnodostępnych miejscach np. na skórze dłoni, stóp czy między palcami.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

pixel