Łuszczyca głowy a wypadanie włosów

2020-10-20
Łuszczyca głowy a wypadanie włosówŁuszczyca skóry głowy to przewlekła, nawrotowa choroba skóry objawiająca się powstawaniem na skalpie wykwitów w postaci czerwonych grudek ze srebrzystą łuską. Jej narastaniu towarzyszy często intensywny, trudny do opanowania świąd, w skutek którego zdrapywany naskórek, odpada. Jego pozostałości przypominają nieco łupież, dlatego w początkowej fazie diagnostyki bywa on mylony z tą jednostką chorobową.

Czy przy łuszczycy wypadają włosy?

Łuszczyca skóry głowy to choroba, która dotyczy średnio 8 na 10 pacjentów z łuszczycą. Szacuje się, że u większość osób zmagających się z tym rodzajem dermatozy chociaż raz w życiu wykwity pojawiły się na skórze skalpu.

Najczęstszą odmianą łuszczycy, która występuje na skórze głowy jest łuszczyca zwykła plackowata oraz łuszczyca pieniążkowata. W grupie jej objawów znajdziemy m.in.
  • zaczerwienione wykwity rumieniowe,
  • rozległe zmiany skórne mogące zachodzić na skórę czoła i karku,
  • intensywne, nasilone złuszczanie.
Opinie na temat wypadania włosów przy łuszczycy są podzielone. Z większości badań wynika, że łuszczyca skóry głowy nie jest przyczyną utraty włosów. Przyjmuje się jednak, że w niektórych przypadkach może ona powodować problemy z ich prawidłowym wzrostem.

Według dermatologów związane jest to z wykwitami skórnymi pokrywającymi skórę głowy. W ich miejscu może dochodzić do zmniejszenia owłosienia, co spowodowane jest nadmiernym zgrubieniem tarczek, czyli zaburzeniem proliferacji naskórka. Komórki namnażają się w intensywnym tempie powodując, że część zmian jest wyraźnie zgrubiała (efekt srebrzystej blaszki). Może to wpływać na porost włosów, który blokowany jest w wyniku zgrubiałego naskórka.

Nie powinno nam to jednak przysparzać powodów do niepokoju. Lekarze informują, że problemy z wypadaniem włosów przy łuszczycy mają charakter przejściowy i ustępują w momencie cofnięcia się zmian.

Jaki szampon zaleca się osobom chorującym na łuszczycę?

Podstawą leczenia łuszczycy skóry głowy jest leczenie miejscowe. Ma ono na celu usunięcie nadmiernie nagromadzonego naskórka, wyeliminowanie stanu zapalnego i złagodzenie świądu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów do pielęgnacji wrażliwej skóry głowy. Decydując się na któryś z nich sugerujmy się ich opisem oraz składem.

Wybierając szampon sprawdź czy występuje w nim kwas salicylowy, dziegieć brzozowy lub mocznik. To najpopularniejsze składniki aktywne, które świetnie radzą sobie z oczyszczeniem i odświeżeniem skóry głowy. Dlaczego?

  • Kwas salicylowy świetnie reguluje pracę gruczołów łojowych, wpływa na poprawę procesu rogowacenia,
  • Dziegieć brzozowy ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne,
  • Mocznik doskonale złuszcza martwy naskórek.

Większość specjalistycznych szamponów dobrze zmywa się zarówno ze skóry głowy, jak i włosów. Czasami jednak pacjenci narzekają na pozostawiony po produktach tłusty film na włosach, co może być wynikiem znajdujących się w preparatach wyciągów z naturalnych olejków i ziół. Specjaliści polecają wtedy mycie włosów w dwóch etapach - pierwszym, szamponem specjalistycznym, drugim - łagodniejszym, drogeryjnym. Ma to na celu usunięcie pozostałości po szamponie z włosów.

Inne preparaty do włosów

Oprócz szamponów, lekarze dermatolodzy zalecają korzystanie z odżywek, żeli oraz płynów nanoszonych bezpośrednio na skórę głowy w formie okluzji. Są to zarówno preparaty drogeryjne, jak i te wydawane z zalecenia lekarza.

Przykładem tego typu są produkty, które pomagają w przywróceniu prawidłowego tempa wzrostu komórek oraz zredukowania stanu zapalnego. Zaliczamy do nich np. leki zawierające kalcypotriol czy mometazon. Są to dogodne w użyciu leki do stosowania zewnętrznego, które dostępne są wyłącznie na receptę. Decyzje na temat dawki i częstotliwości stosowania preparatu ustala zawsze lekarz prowadzący.


Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

pixel