Łuszczyca brwi – przyczyny, leczenie, zdjęcia

2020-10-20
Łuszczyca brwi – przyczyny, leczenie, zdjęciaŁuszczyca brwi to jedna z form łuszczycy skóry gładkiej twarzy. Ze względu na specyficzną lokalizację zmian, postrzegana jest jako defekt kosmetyczny. Wielu pacjentów przyznaje, że uaktywnione wykwity powodują u nich duży dyskomfort psychiczny.

Łuszczyca brwi – co wiemy o jej przyczynach?

Przyczyna powstawania łuszczycy brwi nie jest do końca poznana. Obecnie coraz większa liczba naukowców skłania się ku tezie związanej z czynnikami genetycznymi predysponującymi do dziedziczenia choroby. Szacuje się bowiem, że u 30 proc. pacjentów z łuszczycą można udowodnić rodzinne występowanie choroby. Mówimy wtedy o dziedziczeniu autosomalnym dominującym.

W przypadku łuszczycy brwi, podobnie jak łuszczycy twarzy, oprócz czynnika genetycznego istnieje szereg innych czynników pośrednich i bezpośrednich, które mogą zarówno wyzwalać stan zapalny, jak i go zaostrzać. Do najpopularniejszych czynników mogących nasilić proces chorobowy, zaliczamy:
  • dietę bogatą w tłuszcze zwierzęce,
  • używki - alkohol, papierosy, przetworzone jedzenie, słodycze,
  • przewlekłe, nieleczone, infekcje o podłożu grzybiczym i bakteryjnym,
  • uszkodzenia skóry, urazy naskórka, oparzenia,
  • niektóre leki - beta-blokery, niesteroidowe leki zapalne, sole litu, leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy.

Łuszczyca brwi- objawy

Łuszczyca skóry gładkiej twarzy to najczęstsza postać łuszczycy zwykłej plackowatej. Wykwity skórne zlokalizowane są w przestrzeni między nosem a górną wargą, a także na czole (w tym okolicy brwi). Mogą zahaczać również o linie włosów, w tym ciągnąć się aż do karku.

Zmiany skórne w łuszczycy twarzy, a szczególnie łuszczycy brwi i skroni, przyjmują najczęściej formę rumieniowatą z charakterystycznym nacieczeniem. Są różnej wielkości i mogą być bardzo rozległe. Towarzyszy im zazwyczaj nasilone złuszczanie, co sprawia, że przez wielu pacjentów bywa ono mylone z łupieżem czy atopowym zapaleniem skóry.

Przyjmuje się, że łuszczyca plackowata to typowa postać łuszczycy występująca u osób starszych, która często współistnieje ze zmianami w obrębie skóry głowy i płytek paznokciowych. Co ciekawe, z obserwacji medycznych wynika, że łuszczyca skóry głowy sama z siebie nie powoduje utraty włosów. Problemy z owłosieniem są najczęściej wynikiem mechanicznego uszkodzenia naskórka (zdrapywania łuski) oraz długotrwałego utrzymywania się wykwitów wskutek braku podjętego leczenia.

Łuszczyca brwi - leczenie

Leczenie łuszczycy brwi, podobnie jak łuszczycy skóry głowy i twarzy, może być problematyczne. Warstwa rogowa naskórka zazwyczaj jest przesuszona, co powoduje, że skóra nie jest odpowiednio chroniona przed utratą wody oraz nie stanowi żadnej bariery przed substancjami obcymi.

Podstawą pielęgnacji skóry z łuszczycą twarzy i brwi jest jej tonizacja, stosowanie preparatów nawilżających (szczególnie emolientów) oraz prawidłowa ochrona skóry w lecie i w zimie podczas mrozu i wiatru.

Do codziennego stosowania w walce z łuszczycą brwi możemy wykorzystać kremy, emulsje oraz preparaty żelowe, które są łatwe i przyjemne w stosowaniu, nie powodując skutków ubocznych w postaci chociażby zabrudzenia odzieży.

W leczeniu miejscowym łuszczycy twarzy i okolic brwi wykorzystywane są zazwyczaj pochodne witaminy A, maści z kalcypotriolem oraz produkty ułatwiające złuszczanie zgrubiałego naskórka. Ich działanie jest delikatniejsze niż leków sterydowych i wywołują one znacznie mniej działań niepożądanych takich, jak chociażby efekt z odbicia.

Łuszczyca brwi - zdjęcia

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixel