Łuszczyca a podwyższone OB

2020-10-22
Łuszczyca a podwyższone OB

Łuszczyca to przewlekła, zapalna i nawrotowa choroba skóry o nieznanej dotąd etiologii. Jej typowymi objawami są charakterystyczne zaczerwienione wykwity pokryte srebrzystą łuską. Zmiany są podatne na swędzenie, a także nadmierne łuszczenie. W wyniku intensywnego świądu, mogą być mimowolnie zdrapywane przez chorego, co powoduje uszkodzenie naskórka oraz zaburzenia jego proliferacji.

U osób ze zmianami skórnymi, u których podejrzewa się łuszczycę w trakcie początkowej diagnostyki wykonuje się często różne badania laboratoryjne celem wykluczenia lub potwierdzenia toczącego się w organizmie stanu zapalnego. Jednym z takich badań jest badanie OB.

Łuszczyca a podwyższone OB

Badanie OB to proste, szybkie, tanie i łatwo dostępne badanie przesiewowe. Do badania wystarczy niewielka ilość krwi, co powoduje, że nie ma większych przeciwskazań do jego wykonania. Polega ono na pobraniu próbki krwi od pacjenta i ocenie szybkości opadu czerwonych krwinek - ich spowolnienie może być jednym z objawów toczącej się choroby o charakterze zapalnym.

Ze względu na to, że łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, celem wykonania badania OB może być potwierdzenie występowania stanu zapalnego typowego dla aktywnej postaci choroby. Nie jest to jednak badanie zalecane w diagnostyce łuszczycowej, gdyż jego wynik zależy od składu białek osocza i elementów morfotycznych krwi. Oznacza to, że podwyższone OB może świadczyć o innych, toczących się chorobach niezwiązanych z łuszczycą:

  • zakażeniach bakteryjnych,
  • chorobach zapalnych tkanek łącznych,
  • nowotworach,
  • chorobach układu krwionośnego.

Badanie OB traktowane jest przez lekarzy jako badanie przesiewowe, czyli takie, którego wynik wymusza wykonanie kolejnych, bardziej specjalistycznych badań diagnostycznych. Wartość OB związana jest z wiekiem czy przyjmowanymi lekami, dlatego trudno jest je zakwalifikować jako niezbędnik w diagnostyce dermatologicznej chorób skóry.

Czy podwyższony OB. świadczy o łuszczycy?

Nieprawidłowy wynik OB nie może świadczyć o łuszczycy. Może być jednak przydatny w monitorowaniu jej rozwoju, a także efektów leczenia. Rozumiemy przez to czy chorobie towarzyszy aktywny stan zapalny.

Przyczyny podwyższonego OB są różne, niekoniecznie związane z łuszczycą. Do najpopularniejszych odchyleń od normy zaliczamy:

  • zakażenia bakteryjne,
  • stany zapalne np. nerek, trzustki,
  • choroby nowotworowe,
  • martwica tkanek np. w wyniku zawału serca,
  • przebyte niedawno urazy.

Nieprawidłowy wynik badania OB u pacjentów z łuszczycą może być bardzo pomocny w rozpoznawaniu chorób reumatoidalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy łuszczycowe zapalenie stawów. Badania pokazują, że u pacjentów zmagających się z bólami stawów występuje wysoki wskaźnik OB. Dlatego u wielu osób z łuszczycowym zapaleniem stawów, równolegle wykonuje się badanie CRP, które jest najbardziej czułym białkiem tzw. ostrej fazy.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixel