Łuszczyca a leczenie niekonwecjonalne - metody i porady specjalistów

2020-10-20
Łuszczyca a leczenie niekonwecjonalne - metody i porady specjalistówŁuszczyca to przewlekła, zapalna i genetycznie uwarunkowana choroba skóry, z którą zmaga się ok. 2% całej populacji. Mimo tego, że najczęściej dotyczy ona osób dorosłych, pojawia się coraz więcej raportów na temat pierwszych objawów choroby występujących u dzieci, a nawet u niemowlaków. Jej rozpoznanie nie stanowi dla lekarzy dermatologów poważnych utrudnień diagnostycznych, choć czasami muszą się oni wspomagać dodatkowymi badaniami - dermatoskopią czy badaniem histopatologicznym.

Leczenie łuszczycy najczęściej polega na leczeniu miejscowym, czyli stosowaniu zewnętrznych preparatów nanoszonych na zmiany skórne. Celem takiego leczenia jest zredukowanie świądu, zminimalizowanie wykwitów skórnych oraz regeneracja naskórka. W leczeniu wykorzystywane są zazwyczaj sterydy, które choć uznawane są za bardzo skuteczne powodują szereg działań niepożądanych.

W obawie przed możliwymi skutkami ubocznymi tej terapii, coraz większa grupa pacjentów decyduje się na wybranie niekonwencjonalnych metod leczenia.

Niekonwencjonalne leczenie łuszczycy – na czym polega?

Niekonwencjonalne leczenie łuszczycy polecane jest pacjentom z łagodnymi i umiarkowanymi postaciami łuszczycy. Jego celem jest najpierw złagodzenie, a w efekcie ustąpienie zmian skórnych. Opiera się ono głównie na stosowaniu preparatów zewnętrznych, których zadaniem jest poprawa kolorytu i stanu skóry przy jednoczesnym zredukowaniu stanu zapalnego.

Mimo tego, że niekonwencjonalne metody leczenia łuszczycy cieszą się dużą popularnością, nie są one polecane dla wszystkich. Specjaliści przestrzegają, leczenie miejscowe łuszczycy wymaga od pacjenta dużej dawki cierpliwości oraz systematyczności.

Podstawą leczenia tego rodzaju jest regularność stosowania preparatów, które jest warunkiem niezbędnym do osiągnięcia poprawy naskórka. Co ważne, preparaty należy stosować często przez dłuższy okres czasu a efekty ich działania mogą być widoczne nawet po kilku tygodniach. Dla wielu pacjentów jest to bariera nie do przekroczenia.

Metody niekonwencjonalnego leczenia łuszczycy

Metody niekonwencjonalnego leczenia łuszczycy uwzględniają aplikowanie produktów, w których składzie znajdziemy szereg składników aktywne pochodzenia roślinnego. Dzięki temu możemy zminimalizować występowanie działań niepożądanych np. wysuszenie naskórka czy jego zaczerwienienie. Dodatkowo, naturalne preparaty i dermokosmetyki mogą być stosowane przewlekle nie tylko przez dorosłych, ale również przez dzieci.

Najistotniejszym czynnikiem przy wyborze metody leczenia jest dobranie odpowiedniej postaci preparatu np. pianka, maść, żel czy emulsja. Pacjenci decydujący się na alternatywne metody leczenia, podkreślają, że sposób aplikowania produktu oraz czas, który na to poświęcamy to dwie najważniejsze kwestie wpływające na ogólny odbiór terapii.

Na jakie produkty warto zwrócić uwagę?
  • preparaty nawilżające - przeciwdziałają przenoszeniu się naskórka,
  • preparaty złuszczające - pomagają w redukcji zrogowaciałych warstw skóry,
  • preparaty zmniejszające stan zapalny - ujednolicają koloryt skóry,
  • preparaty redukujące świąd - hamują odruch drapania.

Przy wyborze niekonwencjonalnych metod leczenia wybieramy sprawdzone, skuteczne produkty, które są znane i dostępne na rynku. Bądźmy ostrożni - weryfikujemy producentów, źródło i legalność pochodzenia preparatów, które chcemy użyć. Kupujmy produkty u zaufanych sprzedawców współpracujących bezpośrednio z producentami lub dystrybutorami.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixel