Łuszczyca a leczenie bez sterydów - metody i porady specjalistów

2020-10-20
Łuszczyca a leczenie bez sterydów - metody i porady specjalistówŁuszczyca to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób dermatologicznych o podłożu zapalnym. Objawia się występowaniem na skórze swędzących, bolesnych zmian przypominających zaczerwienione wykwity z dobrze odgraniczonymi brzegami. W wielu przypadkach pokryte są one srebrnymi łuskami powstałymi z martwych komórek.

Czy leczenie bez sterydowe ma sens?

Według danych z piśmiennictwa, łuszczyca to choroba, na którą zaostrzenie wpływ mają różne czynniki środowiskowe. W zależności od ich rodzaju, mogę one indukować lub modyfikować przebieg choroby - od łagodnego przez gwałtowny, któremu towarzyszy zazwyczaj obfity wysyp.

Podstawą leczenia łuszczycy jest leczenie miejscowe lub leczenie ogólne. Stosujemy je zazwyczaj w przypadku łagodnych i umiarkowanych postaci łuszczycy, w których może z powodzeniem prowadzona być terapia miejscowa. Rozumiemy przez to stosowanie produktów bezpośrednio na skórę, których celem jest zminimalizowanie stanu zapalnego, poprawa regeneracji naskórka czy zahamowanie świądu.

Od wielu lat, niesłabnącą popularnością cieszy się tzw. bez sterydowe leczenie łuszczycy. Oznacza to korzystanie z preparatów, które w swoim składzie nie zawierają sterydów. Coraz większa liczba pacjentów decyduje się na tę metodę leczenia. Poszukiwane są środki do codziennej pielęgnacji naskórka, które w swoim składzie mają substancje o działaniu:
  • złuszczającym (np. mocznik),
  • hamującym podziały mitotyczne (np. dziegcie),
  • nawilżającym (np. emolienty),
  • odbudowującym barierę lipidową (np. nienasycone kwasy tłuszczowe),
  • łagodzącym podrażnienia (np. alantoina).

Leczenie bez sterydowe ma sens, pod warunkiem, że opiera się ono na sprawdzonych produktach. Do naturalnych metod walki z łuszczycą wykorzystujemy znane i polecane preparaty, które nie wpłyną na pogorszenie naszego stanu zdrowia.

Jakie są efekty leczenia bez sterydów?

Efekty leczenia bez sterydów są różne - wszystko zależy od tego, jakie preparaty do niego wykorzystujemy i z jaką częstotliwością. Dermatolodzy przestrzegają, że w przypadku osób z łuszczycą najważniejszą rzeczą przy leczeniu choroby jest częstotliwość stosowania poszczególnych produktów. Muszą być one nanoszone regularnie, codziennie bez pominięcia dziennych dawek.

Najlepsze efekty leczenia bez sterydów uzyskamy stosując preparaty złuszczające i keratolityczne, które powinny być stosowane w początkowej fazie rozwoju choroby. Wybierajmy produkty z komponentami w postaci mentolu, mocznika czy siarki. Działają one łagodząco na naszą skórą, a dodatkowo przeciwzapalnie. Wpływają też na proces regeneracji naskórka oraz przyspieszają gojenie się ran.

Oprócz preparatów złuszczających, wyróżniamy również te odbudowujące barierę lipidową. Świetnie do tego sprawdzą się produkty z kwasem linolowym, olejkiem z nasion wiesiołka czy z ogórecznika lekarskiego. Pomagają one w zachowaniu równowagi kwasowo-wodno-lipidowej oraz ułatwiają przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Skuteczność leczenia

Skuteczność leczenia preparatami bez sterydów zależy nie tylko od częstotliwości ich stosowania, ale również od zawartości składników aktywnych w danym preparacie. Gwarantuje to uzyskanie optymalnego efektu pielęgnacyjnego, a także redukuje możliwość występowania działań niepożądanych.

Dla przykładu, jednym z naturalnych preparatów, który szczyci się coraz większym uznaniem w zakresie jego wysokiej skuteczności, jest olej konopny. Daje bardzo dobre efekty w pielęgnacji skóry łuszczycowej - szczególnie u osób, u których dochodzi do przesuszenia naskórka. Cechuje się nie tylko bardzo dobrą wchłanialnością, ale również zmiękczeniem i wygładzeniem naskórka.

Niezależnie od tego jakie preparaty będziemy stosować, miejmy na uwadze, że pielęgnacja skóry łuszczycowej jest istotnym elementem profilaktyki tej choroby. Ma również wpływ na skuteczność leczenia. Odpowiednio dobrane preparaty mogą łagodzić objawy towarzyszące łuszczycy, a także wzmacniać skuteczność leków stosowanych w ramach standardowej terapii. Pomagają również w zmniejszeniu częstotliwości nawrotów choroby.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixel