Łuszczyca a leczenie alternatywne - metody i porady specjalistów

2020-10-20
Łuszczyca a leczenie alternatywne - metody i porady specjalistówŁuszczyca to przewlekła, niezakaźna choroba skóry manifestująca się nawrotowym przebiegiem. Szacuje się, że zmaga się z nią ok. 125 milionów osób na całym świecie. Na wystąpienie jej objawów wpływ mają różne czynniki np. uszkodzenie naskórka, aktywne stany zapalne czy silny stres.

Choroba charakteryzuje się gwałtownym przebiegiem, któremu towarzyszy pojawienie się na skórze czerwonych, zaognionych wykwitów pokrytych często srebrzystą łuską. Pacjenci zmagający się z łuszczycą zwracają również uwagę na intensywny, trudny do pohamowania świąd, a także na podwyższoną temperaturę i złe samopoczucie.

Alternatywne metody leczenia łuszczycy – czy mają sens?

Złotym standardem w leczeniu łuszczycy jest przyczynowe leczenie miejscowe, które polega na miejscowym stosowaniu preparatów na wszystkie miejsca zmienione chorobowo.

Wykorzystujemy do tego:
 • pochodne witaminy D,
 • cygnolinę,
 • glikokortykosteroidy,
 • retinoidy,
 • inhibitory kalcyneuryny.
Celem leczenia miejscowego jest zredukowanie, ograniczenie stanu zapalnego oraz prawidłowe złuszczenie naskórka. Niestety, ze względu na nierówny poziom bezpieczeństwa wymienionych preparatów, część pacjentów nie decyduje się na podjęcie nimi leczenia.

Alternatywną metodą leczenia łuszczycy jest stosowanie zewnętrznych preparatów, które w swoim składzie zawierają składniki aktywne pochodzenia naturalnego. Ich zadaniem jest uzyskanie trwałej i widocznej poprawy stanu naskórka. Decydując się na preparaty pielęgnacyjne, najczęściej wybieramy dermokosmetyki, których celem jest polepszenie nawilżenia naskórka oraz zmniejszenie stanu zapalnego.

Składniki aktywne, które sprzyjają regeneracji naskórka:
 • olejek paczulowy - pomaga zniwelować zaczerwienienia,
 • olejek z drzewa herbacianego - działa antyseptycznie,
 • olejek rumiankowy - łagodzi świąd,
 • olejek dziegciowy - zmniejsza liczbę powstałych wykwitów.

Nietypowe metody leczenia

Leczenie łuszczycy nie ogranicza się do miejscowego stosowania preparatów. Osobom zmagającym się z tą chorobą zalecana jest chociażby fototerapia, która wcale nie jest zaliczana do nietypowych metod leczenia. Polecana jest szczególnie u osób z umiarkowaną postacią łuszczycy:
 • łuszczycy odwróconej dłoni i stóp,
 • łuszczycy skóry głowy,
 • łuszczycy plackowatej.
W terapii łuszczycowej wykorzystuje się zazwyczaj terapię szerokopasmowym promieniowaniem ultrafioletowym typu B lub A. W przypadku naświetlania UVB wykorzystuje się m.in. lampy do naświetlań w warunkach szpitalnych, a także domowych. Dzięki nowoczesnym, przenośnym lampą grzebieniowym fototerapia łuszczycy może odbywać się w zaciszu naszego mieszkania. Jest to szczególnie polecane osobom, u których łuszczyca występuje w miejscach, do których standardowa lampa ma problemy z dotarciem np. zmianami w obrębie miejsc intymnych, pachwin czy owłosionej skóry głowy.

Poza naświetlaniem, pacjenci z łuszczycą mogą korzystać z kąpieli wodnych. Szczególnie polecane są kąpiele przy wykorzystaniu soli z morza martwego mającej dobroczynny wpływ na skórę. Regularne kąpiele sprzyjają poprawie ogólnego stanu naskórka - działają nie tylko detoksująco, ale również łagodząco na zmiany skórne. Jest to wynik składników, które zawarte są w soli - od bromu, przez siarkę i potas.

Coraz częściej mówi się również o stosowaniu błota, które podobnie jak sól, pochodzi z morza martwego. Nakładamy je bezpośrednio na skórę, najlepiej w formie okluzji albo jeżeli zmiany skórne zlokalizowane są na skórze gładkiej twarzy czy głowy w formie maseczki. Błoto z morza martwego ma działanie nawilżające oraz ściągające. Dokładnie odżywia naszą skórę, sprawiając, że jest ona wygładzona.

Pamiętajmy! Niezależnie od tego jaką nietypową metodę leczenia łuszczycy wybierzemy, zawsze możemy ją skonsultować z lekarzem dermatologiem.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixel