Łuszczyca a dieta - jak dieta wpływa na leczenie łuszczycy?

2021-03-24
Łuszczyca a dieta - jak dieta wpływa na leczenie łuszczycy?

Zdrowa, odpowiednio zbilansowana i zrównoważona dieta pozwala na dostarczenie naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Badania prowadzone na ten temat, podkreślają jak ważne jest prawidłowe żywienie w łuszczycy. Wśród naukowców pojawia się coraz więcej głosów na temat opracowania ujednoliconego systemu odżywiania, który pomoże osobom z łuszczycą na dostosowanie ilości i rodzaju pokarmu do ich indywidualnych potrzeb. Nie jest żadną tajemnicą, że nieprawidłowa dieta może być jednym z czynników wyzwalających lub zaostrzających zmiany łuszczycowe. Podpowiadamy jakich produktów należy unikać aby złagodzić objawy łuszczycy, a które są wręcz wskazane do spożycia.

Czego unikać w diecie przy łuszczycy?

Na pewno spotkałeś się z tym, że osoby z łuszczycą powinny ze swojej diety wykluczyć pomidory. W wielu artykułach pojawiają się informacje, że pomidory są szkodliwe dla osób z łuszczycą, gdyż powodują zaostrzenie zmian. Dzieje się tak dlatego, że te smakowite warzywa zaliczane są do grupy warzyw psiankowatych. W ich składzie znajdziemy tomatynę – niesteroidowy alkaloid, który choć nie jest szkodliwy dla naszego zdrowia, w nadmiarze może powodować wystąpienie reakcji alergicznych np. wyprysków skórnych.

Oprócz pomidorów, w diecie przy łuszczycy należy unikać innych warzyw psiankowatych. W szczególności:

  • ziemniaków,
  • papryki,
  • bakłażana.

Nie martw się, jest wiele innych warzyw, które stanowią doskonałą alternatywę dla psianek. Ziemniaki zastąpisz batatami a zamiast bakłażana i papryki możesz do swojej diety włączyć warzywa cebulowe czy liściowe np. por, sałatę, szpinak czy cykorię. Uwierz nam, wyjdzie to tobie na dobre.

Człowiek żyje nie tylko samymi pomidorami, dlatego dieta osób z łuszczycą musi być rozszerzona o inne produkty, które znajdziemy na liście niewskazanych do jedzenia. Można je jednak zamienić z innymi z korzyścią dla naszego zdrowia. Zobacz, jak z produktów zakazanych w łuszczycy możesz zrobić polecane:
mleko krowie i inne produkty mleczne -> mleko roślinne i produkty bez laktozy,

  • czekolada mleczna -> czekolada gorzka (im wyższy % tym lepiej),
  • wieprzowina -> drób i wołowina,
  • cytrusy -> poziomki, banany, truskawki.

Co jeść na diecie na łuszczycę?

Nie ma jednych, ogólnych wytycznych dotyczących tego jakie produkty należy włączyć do swojej diety w łuszczycy. Nie przejmuj się więc, jeżeli dieta polecana przez inną osobę z łuszczycą u ciebie nie zadziała. To nie twoja wina! Na dietę wpływ ma wiele różnych czynników związanych z naszym trybem życia, chorobami współtowarzyszącymi czy alergiami pokarmowymi. Słowem, czas na testy! Przeanalizowaliśmy dla ciebie szereg badań i analiz na temat diety w łuszczycy, co pomogło nam w opracowaniu ogólnych zaleceń dietetycznych dla wszystkich osób z łuszczycą. Oto one:

Dieta niskokaloryczna – rozwiązanie dla osób mających nadwagę. Dieta opiera się na ograniczeniu kaloryczności spożywanych posiłków, co jak pokazują badania przekłada się na utratę zbędnych kilogramów, redukcję tkanki tłuszczowej i co najważniejsze na zmniejszenie proliferacji naskórka!
Kwasy Omega-3 – niezbędne dla poprawy stanu naszej skóry. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe to podstawa każdej diety u osób z łuszczycą. Urozmaicić swoje posiłki dodając do nich ryby, najlepiej te tłuste jak np. łosoś, śledź, makrela czy sardynka Możesz również rozpocząć suplementację olejami rybnymi, to dobre rozwiązanie dla osób, które nie są smakoszami ryb.

Dieta bogata antyoksydanty – neutralizujemy wolne rodniki. Z określeniem „wolne rodniki” na pewno spotkaliście się już nie raz. Wolne rodniki to przeciwutleniacze, które występują w naszym organizmie. Odpowiedzialne są one za proces starzenia i wywołują stres oksydacyjny. Zaburzają równowagę między utleniaczami a antyoksydantami, w efekcie oprócz szybszego starzenia organizmu (w tym skóry) mamy zwiększone ryzyko rozwoju chorób. Jeżeli chcesz polepszyć stan naskórka, do swojej diety włącz warzywa, które bogate są w antyoksydanty:

  • czarne porzeczki, żurawiny, borówki amerykańskie,
  • szpinak, natkę pietruszki, marchew,
  • maliny i jeżyny, truskawki, ciemne winogrona.

Dieta wegetariańska – zamiast mięsa, warzywa i owoce. Dieta opiera się na wyrównaniu poziomu niedoboru potasu, który ma działanie przeciwzapalne. W efekcie łagodzi zmiany zapalne skóry i zmniejsza podrażnienia występujące w łuszczycy.

Dieta bezglutenowa – zapomnij o pieczywie, ciastkach i makaronach. Dieta bezglutenowa u osób z łuszczycą budzi wiele kontrowersji. Nie ma jednoznacznych badań na temat jej skuteczności w chorobach dermatologicznych. Wiadome jest jedno, jest wskazana u osób z celiakią i innymi problemami gastroenterologicznymi, które zmagają się dodatkowo z łuszczycą. Dieta bezglutenowa łagodzi objawy skórne, w tym redukuje istniejące wykwity.

Jak dobra dieta może wpłynąć na leczenie łuszczycy?

Lekarze dermatolodzy często spotykają się z pytaniem „Czy dieta w łuszczycy ma znaczenie?”. Odpowiedź jest niejednoznaczna. Nie ma badań naukowych, które dałyby konkretną odpowiedź czy łuszczyca związana jest z naszymi nawykami żywieniowymi. Czy większe spożycie warzyw i owoców, ograniczenie białka i mięsa zwierzęcego ma odzwierciedlenie w stanie naszej skóry? Naukowcy nie umieją na to pytanie odpowiedzieć. Wiemy jednak jedno – to co jemy ma wpływ na nasze samopoczucie oraz stan naszego organizmu.

Dieta w łuszczycy to nie tylko produkty spożywcze, ale również używki w postaci wyrobów tytoniowych czy napojów alkoholowych. Pojawia się coraz więcej opracowań naukowych na temat ich szkodliwego na skórę, jako jeden z najważniejszych naszych narządów (tak, skóra to narząd – brzmi to niewiarygodnie). Dobra dieta może wpływać na poprawę leczenia łuszczycy – skrócić czas jej trwania, zmniejszyć objawy towarzyszące i zapewnić jej dłuższą remisję.

Warunkiem jest przestrzeganie ogólnych zaleceń dietetycznych:

  • unikanie spożycia alkoholu, kofeiny i napojów mlecznych,
  • wzbogacenie diety w produkty zawierające antyutleniacze,
  • włączenie pokarmów z kwasem omega-3,
  • ograniczenie spożycia mięsa i produktów przetworzonych.

Jak dobrać dietę w zależności od rodzaju łuszczycy?

Odpowiednio dobrana dieta to podstawa sukcesu terapeutycznego. Dzięki niej nie tylko możemy zgubić zbędne kilogramy, ale dosłownie poczuć się lepiej we własnej skórze. Podstawą diety w łuszczycy jest złagodzenie stanów zapalnych. Zależy nam bowiem na zmniejszeniu łusek, czyli pozbyciu się blaszek łuszczycowych. Byłoby idealnie, gdyby dieta zahamowała również powstawanie nowych zmian lub skutecznie ograniczyła ich rozwój.

Nie są znane żadne diety, które byłyby polecane osobom z danym rodzajem łuszczycy. Przykładowo, dieta osób z łuszczycą owłosionej skóry głowy czy łuszczycą krostkową nie różni się niczym od siebie. Wyjątkiem są diety dla osób z łuszczycą, które mają alergie pokarmowe lub mniejszą aktywność fizyczną. To ostatnie jest niezbędnym elementem każdej diety – sport i odpowiednie żywienie ma wpływ na nasze ogólne samopoczucie.

Na rynku dostępnych jest wiele diet polecanych osobom z łuszczycą – sam się o tym przekonałeś czytając wcześniejszy akapit. Kilka naszych wskazówek, jak się w tym wszystkim nie pogubić:

Cel – to co przyświeca tobie w wyborze diety. Chcesz schudnąć, mieć więcej energii a może polepszyć stan swojej skóry?

Alergie pokarmowe – jakie produkty spożywcze możesz jeść, a które nie? Może wśród nich są też takie, których po prostu nie lubisz albo za którymi wręcz przepadasz?

Choroby współtowarzyszące – masz nadciśnienie, problemy kardiologiczne albo urologiczne? Diety restrykcyjne nie będą dla ciebie.

Urozmaicenie – coś dla wybrednych. Jeżeli jesteś osobą, która nie lubi monotonii w posiłkach, pomyśl o diecie dopuszczającej jak najwięcej różnych produktów spożywczych. Może dieta śródziemnomorska to będzie właśnie to?

Aktywność fizyczna – lubisz sport, trenujesz regularnie czy okazjonalnie? Ile czasu spędzasz za biurkiem?
Niezależnie od tego, jak odpowiedziałeś na pytania – każde swoje wątpliwości dotyczące doboru diety warto skonsultować z dietetykiem. Pomoże on w opracowaniu dla ciebie najlepszej diety!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

pixel