Leczenie łuszczycy - jak i czym leczyć?

2020-10-19
Leczenie łuszczycy - jak i czym leczyć?Łuszczyca to choroba dermatologiczna, która stanowi spore wyzwanie zarówno diagnostyczne, jak i terapeutyczne. Do dyspozycji pacjentów jest wiele metod leczenia - od leczenia miejscowego, przez objawowe i leczenie biologiczne.

Czy łuszczyca jest uleczalna?

Łuszczyca to nieuleczalna, zapalna, nawracająca choroba skóry manifestująca się wykwitami skórnymi o charakterze czerwonych zmian pokrytych łuską o srebrnym odcieniu. Skóra w miejscu wykwitów jest zaczerwieniona, wrażliwa na dotyk i jak podkreślają chorzy - uwypuklona i świecąca.

Zmiany skórne mogą różnić się kształtem, wielkością oraz lokalizacją, co zależne jest od rodzaju łuszczycy. Wykwity umiejscowione są najczęściej na dłoniach, łokciach, kolanach, twarzy lub w miejscach intymnych.

Dermatolodzy zwracają uwagę, że łuszczyca jest chorobą współtowarzyszącą, co oznacza, że osoby zmagające się z nią mogą uskarżać się na inne dolegliwości ze strony organizmu. Do najpopularniejszych zaliczamy choroby o podłożu reumatoidalnym np. łuszczycowe zapalenie stawów. Chorzy narzekają nie tylko na bóle stawowe, ale również na występujące razem z nim zmiany skórne.

Jak i czym leczyć łuszczycę?

Standardowe leczenie łuszczycy opiera się na leczeniu miejscowym lub ogólnym. Wielu pacjentów podkreśla, że jest to żmudny i uciążliwy proces, który nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty, a wręcz przeciwnie - może prowadzić do powstawania skutków ubocznych.

Przykładem są preparaty zawierające sterydy, które przewlekle stosowane mogą uszkadzać skórę i prowadzić do rozwoju rozstępów. Dodatkowo, mogą powodować efekt z odbicia, co oznacza, że po zakończeniu kuracji jest krótszy efekt terapeutyczny, a zmiany powstają szybciej i w większej ilości.

Charakterystyczną cechą skóry łuszczycowej jest jej przesuszenie i skłonność do podrażnień, dlatego podstawą leczenia powinny być preparaty przeznaczone do nawilżenia i natłuszczenia naskórka. Alternatywą dla sterydów mogą być więc produkty pielęgnacyjne, w których składzie znajdują się wyciągi roślinne. Mają one za zadanie zlikwidować narastający naskórek, złagodzić stan zapalny oraz wzmocnić barierę ochronną naskórka. Co istotne, tego rodzaju produkty są dostępne bez recepty.

Do takich preparatów zaliczamy np. preparaty Dr Michaels. To australijska seria produktów dedykowanych dla osób z łuszczycą o dużej zawartości składników aktywnych. W ich składzie znajdziemy m.in. wyciągi z ziół oraz olejków roślinnych. Jak pokazują badania przeprowadzone m.in. na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi są one bezpieczne i skuteczne w użyciu i mogą z nich korzystać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.

Gdzie leczyć łuszczycę?

Diagnostykę zmian skórnych w kierunku łuszczycy najlepiej rozpocząć od wizyty u lekarza dermatologa, lub w przypadku braku możliwości u lekarza pierwszego kontaktu, który w razie podejrzeń skieruje nas na dalsze badania.

Metoda i sposób leczenia łuszczycy jest zawsze dobrany pod pacjenta, a wpływ na na to ma kilka czynników:
 • wiek pacjenta,
 • ogólny stan zdrowia,
 • efekty dotychczas stosowanych terapii.

Osobom mającym problemy z prawidłowym rozpoznaniem łuszczycy czy doborem terapii, polecamy Centrum Dermatologiczne FEBUMED w Warszawie. To wyspecjalizowana w leczeniu przewlekłych chorób skóry placówka medyczna, w której przyjmują doświadczeni lekarze dermatolodzy - klinicyści stosujący nowoczesne metody leczenia łuszczycy - nie tylko leczenie miejscowe, ale również ogólne, fototerapię czy leczenie biologiczne.

Leczenie łuszczycy a dieta

Jak pokazują badania, łuszczyca to choroba dietozależna. Dietetycy zalecają wszystkim osobom chorym na łuszczycę aby ich codzienna dieta była bardziej urozmaicona o nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich niedobór powoduje w naszym organizmie m.in. reakcje zapalne w postaci wykwitów skórnych, zaburzenia gospodarki hormonalnej czy zmniejszenie odporności.

Najlepszym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są:
 • oleje jadalne (np. olej sezamowy, olej kukurydziany),
 • oleje roślinne (np. olej lniany, olej z pestek dyni),
 • ryby i skorupiaki.

Warto również do diety włączyć warzywa i owoce zawierające dużą ilość błonnika i składników mineralnych. Błonnik pokarmowy poprawia funkcjonowanie naszego układu trawiennego oraz wpływa na stan naszej skóry.

Leczenie biologiczne łuszczycy

Leczenie biologiczne łuszczycy, zwane również terapią celowaną, to nowy rodzaj farmakoterapii, którego celem jest wzmocnienie i regeneracja układu immunologicznego. Stosowane jest u pacjentów, u których tradycyjne metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Polecane jest zwłaszcza osobom w zaawansowanym stadium choroby.

Leki biologiczne są czynnymi substancjami, w postaci białek lub peptydów, uzyskanych w procesie technik molekularnych. Pozwala ona na naśladowanie funkcji właściwych białek ludzkich bądź przeciwciał, dzięki czemu leki je zawierające są wysoce skuteczne i nie niosą dla organizmu człowieka trwałych skutków ubocznych.

Jednym z takich leków jest infliksymab, który jak pokazują badania, jest skuteczny w terapii dłoni i stóp. Regularnie stosowany nie powoduje działań niepożądanych, a co ważne - zapewnia długofalową remisję choroby. Uważany jest za lek biologiczny pierwszego wyboru w przypadku łuszczycy krostkowej.

Do zalet leków biologicznych należy zaliczyć fakt, że cechuje je duże bezpieczeństwo oraz wysoka skuteczność. Ich stosowanie jest proste, dzięki czemu chorzy mogą normalnie funkcjonować - chodzić do pracy czy szkoły, wykonywać swoje codzienne obowiązki. Niestety, leki biologiczne są trudno dostępne a dla wielu osób barierą nie do przeskoczenia jest ich wysoka cena.

Leczenie łuszczycy bez sterydów

Łuszczyca to choroba, która charakteryzuje się nie tylko specyficznymi wykwitami skórnymi, ale także nadmiernym, trudnym do opanowania, świądem. Jej leczenie przy pomocy tradycyjnych preparatów opartych na sterydach bywa trudne i wiąże się z dużą liczbą przeciwwskazań. Dla przykładu weźmy kortykoidy będące pochodnymi kortyzolu. Działają one przeciwzapalnie, często z dużą skutecznością. Niestety, wielu pacjentów narzeka, że po zakończonej kuracji, zmiany wracają szybko i w większej ilości. Dotyczy to przede wszystkim osób, które korzystały z kortykoidów w formie opatrunków okluzyjnych.

Jak twierdzą specjaliści z zakresu medycyny, dermokosmetyki to doskonała alternatywa dla sterydów. Wyniki badań przeprowadzonych w ośrodkach dermatologicznych na świecie wykazują, że preparaty mające w swoim składzie naturalne składniki są skuteczny w minimalizowaniu i łagodzeniu objawów skórnych towarzyszących w łuszczycy. Regularne stosowanie preparatów pozwala na poprawę stanu jakości i wyglądu skóry.

Dlaczego warto stosować preparaty bez sterydów:
 • ich skład oparty jest na naturalnych ingrediencjach,
 • mogą być przewlekle stosowane,
 • nie mają skutków ubocznych,
 • aplikacja preparatów jest bardzo łatwa.

Leczenie łuszczycy metodami niekonwencjonalnymi

Poprzez niekonwencjonalne metody walki z łuszczycą rozumiemy przede wszystkim kuracje oparte na dermokosmetykach, które z perspektywy pacjenta są całkowicie bezpieczne i wolne od skutków ubocznych. W tego rodzaju produktach odnajdziemy rzeszę składników aktywnych, których działanie opiera się na:

 • redukcji świądu,
 • złagodzeniu podrażnienia skóry,
 • poprawę stanu nawilżenia naskórka,
 • powstrzymanie proliferacji - nadmiernego łuszczenia.

Dermokosmetyki to nie jedyne produkty, które mogą z powodzeniem być stosowane do celów pielęgnacyjnych skóry łuszczycowej. Wyróżniamy również suplementy, zioła, sole czy nawet fototerapię.

Według badań najbezpieczniejszym promieniowaniem dla pacjenta jest UVB. Badacze podkreślają, że w przeciwieństwie do innych dawek promieniowania - te nie niosą ze sobą skutków ubocznych.

Warto wiedzieć, że naświetlania nie muszą przebiegać bezpośrednio w przychodni dermatologicznej. Obecnie na rynku dostępne są już przenośne lampy medyczne, które dzięki swojej budowie umożliwiają wykonanie zabiegów z zakresu fototerapii bez wychodzenia z domu.

Przykładem takiego rozwiązania jest lampa grzebieniowa do naświetlania skóry ciała. To proste, poręczne i łatwe w stosowaniu urządzenie medyczne, które dzięki swojej budowie umożliwia dotarcie nawet do trudnodostępnych miejsc na ciele np. pachwin, skóry między palcami czy skóry głowy.Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixel