Leczenie łuszczycy a sól z Morza Martwego - właściwości

2021-04-27
Leczenie łuszczycy a sól z Morza Martwego - właściwości

Sól z Morza Martwego, w przeciwieństwie do zwykłej soli morskiej, zawiera w swoim składzie więcej pierwiastków, w tym cennego magnezu i wapnia. Ten pierwszy zaliczany jest do grupy biopierwiastków, który wpływa na metabolizm komórkowy oraz funkcjonowanie enzymów w skórze. Z kolei wapno wykazuje działanie przeciwzapalne i pomaga w prawidłowej syntezie lipidów naskórka. To wszystko wpływa na wysoką skuteczność stosowania soli z Morza Martwego w dermatologii. Preparaty z soli z Morza Martwego doskonale sprawdzą się w profilaktyce przeciwłuszczycowej, jako element wspomagający każdą terapię z łuszczycą.

Sól z Morza Martwego - właściwości

Sól z Morza Martwego to bogactwo naturalnie występujących chlorków - chlorku sodu, chlorku magnezu, chlorku potasu czy chlorku wapnia. A także wielu jonów i mikroelementów - jodków, siarczanów, węglanów i bromków niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, w tym utrzymania dobrej kondycji skóry.

Warunki klimatyczne panujące nad Morzem Martwym - niska wilgotność, duże nasłonecznienie i wysokie ciśnienie atmosferyczne - przekładają się na właściwości lecznicze soli morskiej. Sól z Morza Martwego ma wszechstronne działanie na naszą skórę - nie tylko łagodzi podrażnienia, ale również likwiduje zrogowacenia i zmniejsza stan zapalny. Stosowana w ramach kąpieli, okładów czy jako dodatek do kremu, balsamu czy żelu pielęgnacyjnego do ciała, poprawia elastyczność i sprężystość skóry.

Sól z Morza Martwego polecana jest wszystkim osobom z łuszczycą z suchą i łuszczącą się skórą. Zawarty w jego składzie magnez wykazuje silne działanie nawilżające i wzmacniające. Bierze udział w wiązaniu wody przez warstwę rogową naskórka, zmniejszając jego szorstkość i hamując proliferację. Skóra staje się bardziej jędrna, sprężysta, elastyczna i odporna na uszkodzenia.

Kąpiele z dodatkiem soli z Morza Martwego wskazane są u osób z łuszczycą skóry gładkiej ciała oraz łuszczycowym zapaleniem stawów. Badania pokazują, że kąpiele lecznicze z solą morską - nawet w warunkach domowych - wyraźnie poprawiają stan i jakość naszego naskórka. Są polecane w regularnej profilaktyce antyłuszczycowej, w tym jako element wspomagający fototerapię ze względu na zwiększanie wrażliwości naszej skóry na promieniowanie UV.

Leczenie łuszczycy a sól z Morza Martwego

Łuszczyca to przewlekła, nawrotowa choroba skóry. Jej charakterystycznym objawem są ciemnobrunatne, wyraźnie odgraniczone od reszty ciała, wykwity. Mogą być one pokryte srebrzystą, mocno zgrubiałą łuską, która w świetle przypomina zeskrobiny ze świecy. Zmianom towarzyszy na ogół trudny do opanowania świąd, pieczenie i zaczerwienienie naskórka. Wspomagająco, dla złagodzenia objawów i poprawy ogólnego samopoczucia, stosuje się u osób z łuszczycą kąpiele z solą z Morza Martwego. Ich zadaniem jest wzmocnienie i naprawa uszkodzonej bariery ochronnej naskórka, a także usunięcie zanieczyszczeń z wierzchniej warstwy naskórka, regulacja produkcji sebum i usunięcie łusek poprzez zwiększenie elastyczności naskórka - czyli rozluźnienie połączeń międzykomórkowych.

Prowadzone regularne badania na temat stosowania soli z Morza Martwego u osób z chorobami reumatoidalnymi (np. łuszczycowego zapalenia stawów) pokazują, że kąpiele z soli morskiej zmniejszają ból towarzyszący zesztywnieniu stawów. Łagodzą napięcia nerwowe, pomagają w odprężeniu i zrelaksowaniu. Wspomagają również leczenie bezsenności, łagodząc migrenę oraz ból głowy.


Jak stosować sól z Morza Martwego?

Sól z Morza Martwego to produkt całkowicie naturalny, pozyskiwany w procesie odparowania wody morskiej. Ma to wpływ na wygląd pojedynczych kryształów, które mogą różnić się od siebie wielkością, barwą a nawet zapachem. Warto zaznaczyć, że występujące różnice między partiami soli nie mają wpływu na pogorszenie się ich właściwości pielęgnacyjnych i nie są one powodem do niepokoju.

Stosowanie soli z Morza Martwego w leczeniu łuszczycy ma bogatą tradycję. Najczęściej wykorzystuje się je jako dodatek do kąpieli leczniczych, które mają za zadanie złagodzenie objawów towarzyszących chorobie - zminimalizowanie podrażnienia, przyspieszenie odbudowy zniszczonego naskórka oraz zahamowanie powstawania nowych wykwitów.

Coraz częściej sól z Morza Martwego odnajdziemy w preparatach pielęgnacyjnych na łuszczycę - żelach, kremach i balsamach do skóry gładkiej ciała. Produkty te wspomagają leczenie łuszczycy poprzez redukowanie istniejących zmian skórnych i zapobieganie powstawaniu nowych wykwitów. Są niezwykle przydatne w oczyszczaniu skóry z zanieczyszczeń i martwego naskórka. Dodatkowo dobrze tonizują skórę, odpowiednio ją napinają i uelastyczniają.

Preparaty z solą z Morza Martwego na łuszczycę stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza prowadzącego, który nam je zalecił. Choć są one bezpieczne i łagodne w stosowaniu, nigdy nie należy samodzielnie zwiększać częstotliwości ich stosowania. Może to prowadzić do podrażnienia i uwrażliwienia naskórka, a tego przy łuszczycy należy się wystrzegać.

Ile soli z Morza Martwego użyć do kąpieli?

Kąpiele w soli z Morza Martwego są przydatne w celach terapeutycznych w łuszczycy czy łuszczycowym zapaleniu stawów do zminimalizowania nieprzyjemnych skutków ubocznych choroby. Stosowanie soli z Morza Martwego uzależniamy od rodzaju kąpieli oraz od zaleceń producenta, które mogą różnić się od siebie. Możemy to nieco ujednolicić, dzieląc kąpiel na dwa rodzaje:

Kąpiel całkowita (czyli pełne wypełnienie wanny wodą) - wsypujemy 300 g soli do wanny z ciepłą wodą. Odpowiada to napełnieniu wanny średniej wielkości o pojemności 150-170 l. Kąpiel powinna trwać 15-30 min, nie dłużej.

Kąpiel częściowa (np. moczenie dłoni lub stóp) - dodajemy 150 g soli do miski z ciepłą wodą. Najlepiej dodać sól do średniej wielkości miski ok. 18-20 l. Podobnie, jak w przypadku kąpieli całkowitej, optymalny czas moczenia wynosi 15-30 min.

Oprócz kąpieli leczniczych, sól z Morza Martwego możemy stosować w ramach kompresów. Wygląda to następująco: do szklanki z ciepłą wodą wsypujemy ok. 1,5 łyżeczki stołowej soli. Następnie moczymy gazę w przygotowanym roztworze i robimy okład w miejsca zmienione chorobowo. Taką okluzje trzymamy nie dłużej niż 30 min.

W naszym sklepie Centrum Łuszczycy znajdziesz wiele produktów na łuszczycę na bazie dobroczynnych minerałów i soli z Morza Martwego. Przejrzyj naszą ofertę i wybierz coś dla siebie lub swoich bliskich.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

pixel