Jak wybrać lampę do naświetlań UV?

2021-05-27
Jak wybrać lampę do naświetlań UV?

Fototerapia to jedna z podstawowych metod leczenia łuszczycy. Skojarzona razem z preparatami pielęgnacyjnymi daje bardzo dobre rezultaty terapeutyczne. Ze względu na łatwą dostępność względem sprzętu medycznego, naświetlanie lampami może przebiegać zarówno w szpitalu czy przychodni, jak i warunkach domowych dla lepszego komfortu pacjenta.

Światłolecznictwo, czyli leczenie promieniami słonecznymi, znane jest od tysięcy lat. Już w starożytności wykorzystywano słońce do walki z przewlekłymi chorobami skóry. Zaobserwowano, że naświetlanie zmian skórnych wpływa na ogólną poprawę kondycji naszego naskórka. Pozwala na redukowanie stanu zapalnego, zmniejszenie wykwitów oraz złagodzenie zaczerwienienia i pieczenia naskórka. Obecnie fototerapia w łuszczycy wykorzystywana jest na równi z leczeniem ogólnym lub miejscowym, które polega na stosowaniu preparatów bezpośrednio na zmiany skórne.

Naświetlanie lampami UVB dedykowane jest każdej osobie z łuszczycą, niezależnie od stopnia zaawansowania choroby. Przyjmuje się, że do fototerapii oprócz osób dorosłych, można dopuszczać również dzieci już od 7 roku życia - decyzje na temat kwalifikacji do leczenia podejmuje jednak zawsze lekarz prowadzący.

Chociaż fototerapia jest stosunkowo prostą metodą leczenia, jej rezultaty uzależnione są od czasu i długości naświetlania, a także od systematyczności. Przerywanie terapii na własną rękę, nie stosowanie się do wytycznych opracowanych przez lekarza i rzadkie korzystanie z lampy może wpłynąć na zaburzenie efektu terapeutycznego w postaci braku rezultatów.

Lampa UVB na łuszczycę - wskazania

Fototerapia lampami UVB polecana jest w szczególności osobom z łuszczycą zwykłą plackowatą, u których wykwity skórne zlokalizowane są na skórze gładkiej ciała. Naświetlanie lampami pozwala na zminimalizowanie stanu zapalnego oraz złagodzenie czerwonobrunatnych ognisk skórnych, które pokryte są charakterystycznymi srebrnymi łuskami.

Lampa medyczna UVB z nakładką grzebieniową, którą można wypożyczyć w naszym sklepie, doskonale sprawdzi się u osób z łuszczycą skóry gładkiej ciała, owłosionej skóry głowy i miejsc intymnych. Jest lekka, bardzo poręczna i dobrze wyprofilowana. Dzięki zdejmowanej nakładce pozwala na dotarcie do wszystkich, nawet tych najbardziej trudnodostępnych miejsc zlokalizowanych np. na skórze głowy, w pachwinach czy pod piersiami.

Lampy grzebieniowe UVB świetnie sprawdzą się u pacjentów cierpiących na:

  • Łuszczycę zwykłą stóp i dłoni - fototerapia umożliwia redukcję zmian znajdujących się na dłoniach, w tym podeszwach stóp, które są oporne na leczenie preparatami miejscowymi.
  • Łuszczycę paznokci - jako element terapii wspomagającej, stosowana celem zminimalizowania nadmiernego rogowacenia i zgrubień płytki paznokciowej.
  • Łuszczycy owłosionej skóry głowy - dla ograniczenia nasilonego złuszczania oraz zmniejszenia intensywnego świądu.

Lampę do naświetlań UVB możesz wypożyczyć lub kupić w naszym sklepie Centrum Łuszczycy. Kliknij i dowiedz się więcej na temat fototerapii w łuszczycy.

Lampa UVB na łuszczycę - przeciwwskazania

Podobnie, jak w przypadku każdej innej metody leczenia, fototerapia również ma przeciwwskazania względem stosowania. Do najważniejszych zaliczamy:

  • Fotoalergie - zwane również fotouczuleniem czy wypryskiem fotoalergicznym. Objawiające się pojawieniem się na skórze wykwitów w wyniku ekspozycji na promienie słoneczne.
  • Padaczka - szczególnie padaczka fotogenna, w której napady wywoływane są przez bodźce świetlne.
  • Ciąża i karmienie piersią - decyzje na ten temat podejmuje lekarz prowadzący.
  • Aktywne choroby nowotworowe - szczególnie nowotwory skóry.
  • Choroby oczu - zaburzenia w obrębie siatkówki, uszkodzenie nerwu wzrokowego.
  • Stosowanie niektórych leków - naświetlania lampami UVB nie są zalecane do leczenia skojarzonego razem z cyklosporyną, lekami i ziołami fotouczulającymi lub niektórymi steroidami - mogą one skracać czas do uzyskania prawidłowej odpowiedzi leczenia.

Lampa UVB na łuszczycę - efekty

Stosowanie lamp UVB na łuszczycę daje dobre efekty terapeutyczne zarówno w postaci monoterapii, jak i terapii skojarzeniowej razem z innymi lekami czy preparatami pielęgnacyjnymi. Warunkiem są systematyczne naświetlania zgodnie ze wskazaniami medycznymi.

Fototerapia lampami UVB to stosunkowo bezpieczna metoda leczenia, która pomaga skrócić czas leczenia łuszczycy lub wydłużyć stan remisji, czyli życia bez jej objawów. Poprzez określenie “stosunkowo bezpieczna” należy zrozumieć, że podobnie, jak każda inna metoda terapeutyczna ma ona zarówno zalety, jak i wady.

Do jej wad zaliczamy m.in. możliwość wystąpienia rumienia, pieczenia, obrzęku czy miejscowych poparzeń skóry do których dochodzi w wyniku nieprawidłowego stosowania lampy - najczęściej poprzez zbyt długie, samodzielnie wydłużany, czas naświetlania zmian skórnych.

Naświetlanie lampami UVB może odbywać się w przychodni, szpitalu lub w warunkach domowych. W przypadku fototerapii w domu polecamy wypróbowanie lamp medycznych UVB - szczególnie lampy grzebieniowej, która dostępna jest w naszym Centrum Łuszczycy. W ten sposób możemy sprawdzić jak nasza skóra reaguje na światłoterapię - czy zmiany są stopniowo redukowane czy może występuje podrażnienie naskórka? Pierwsze rezultaty naświetlania widoczne są już po 3 tygodniach regularnego stosowania - zgodnie z zaleceniami lekarza dermatologa lub schematem leczenia dołączonym do każdej wypożyczanej przez nas lampy.

Zainteresowany? Kliknij tutaj i przejdź do podstrony z lampami, na której dokładnie opisujemy zalety fototerapii w łuszczycy.

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

pixel