Jak wybrać dobrego lekarza do leczenia łuszczycy?

2021-03-24
Jak wybrać dobrego lekarza do leczenia łuszczycy?

Twoja skóra nadmiernie się łuszczycy, jest sucha i skłonna do pękania? Zaobserwowałeś na niej nowe wypryski i krostki, które nie wiesz skąd się wzięły? Stale się drapiesz i masz wrażenie, że wszystko ciebie piecze i uczula? To znak, że dłużej nie możesz odwlekać swojej wizyty u dermatologa.

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry o nieznanym pochodzeniu. Choć pojawia się coraz więcej głosów na temat wpływu czynników genetycznych na rozwój choroby, zdania na ten temat są wciąż podzielone. Z pewnością możemy wyróżnić szereg czynników prowokujących czyli takich, które wywołują łuszczycę lub ją zaostrzają. Zaliczamy do nich:

  • infekcje o podłożu bakteryjnym (np. gronkowiec),
  • przewlekłe przyjmowanie niektórych leków (np. z grupy beta-blokerów),
  • palenie tytoniu, spożywanie alkoholu,
  • stres, niewłaściwa dieta i mała aktywność fizyczna.

Chorobę rozpoznajemy na podstawie objawów klinicznych, czyli w trakcie bezpośredniej oceny stanu twojej skóry. Nie ma badań laboratoryjnych, które dawałyby jednoznaczne informacje na temat potwierdzenia lub zaprzeczenia zachorowania na łuszczycę. Nie istnieją również badania obrazowe (np. rentgen, usg, tomografia), które byłyby rzeczywiście pomocne w dalszej diagnostyce choroby. Te ostatnie przydatne są jedynie w rozpoznawaniu łuszczycowego zapalenia stawów, czyli schorzenia narządu ruchu.

Zanim jednak zyskasz pewność, że Twoje skórne wykwity to rzeczywiście łuszczyca, potrzebujesz konsultacji medycznej. Oceną i analizą stanu skóry zajmuje się lekarz dermatolog i to właśnie do niego musisz się udać w pierwszej kolejności.

Łuszczyca – jaki lekarz?

Piękna skóra to marzenie każdego z nas. Denerwują nas jej niedoskonałości – zmarszczki, wypryski, krostki czy plamki. Robimy wszystko aby się ich pozbyć, często na własną rękę i bez konsultacji z lekarzem. W efekcie, stan naszej skóry często się pogarsza i nie ma mowy o żadnej poprawie. Wręcz przeciwnie, skóra jest bardziej podrażniona i uwrażliwiona. Przyczyn może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji, przez uszkodzenia mechaniczne aż po chorobę np. łuszczycę.

Zaczerwienienie, suchość skóry, swędzenie i skłonność do powstawania wyprysków to typowe objawy wielu chorób dermatologicznych. Mają one jedno wspólne podłoże – zmiany zlokalizowane są na naszej skórze. Krostki czy wypryski mogą występować dosłownie wszędzie – na skórze naszej głowy, twarzy, plecach, brzuchu, nogach i rękach. Nierzadko również na dłoniach i stopach czy w pachwinach i miejscach intymnych. Jakkolwiek przerażająco to zabrzmi, dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry, dobranej do stanu naszego naskórka, każdą chorobę (w tym łuszczycę!) możemy trzymać w ryzach. Zanim jednak zajmiemy się leczeniem łuszczycy, czeka nas diagnostyka czyli rozpoznanie choroby. Od czego należy zacząć?

Wszystkie podejrzane zmiany skórne należy skonsultować z lekarzem dermatologiem. Dermatolog to specjalista z zakresu medycyny, który zajmuje się analizą i oceną stanu twojej skóry. To dzięki niemu możesz dowiedzieć się, czy twoje intensywne łuszczenie skóry, trudny do opanowania świąd i zaczerwienienie to na pewno łuszczyca. W trakcie konsultacji medycznej, lekarz dokładnie zbada wszystkie zmiany na twoim ciele i oceni czy na pewno są to wykwity łuszczycowe.

Jak przygotować się do wizyty u dermatologa?

  1. Spisz przed wizytą listę kontrolną z tematami, które chcesz poruszyć z dermatologiem, np. jak silne jest odczuwanie bólu lub swędzenia skóry i co przeszkadzało Ci w chorobie (nasilenie łuski, nowe zmiany itp.)
  2. Zrób zdjęcia zmian łuszczycowych, gdy doszło do zaostrzenia objawów
  3. Zabierz ze sobą ostatnie wyniki badań i konsultacji - jeżeli je posiadasz.
  4. Przynieś spis wszystkich przyjmowanych leków, nie tylko na łuszczycę
  5. Zastanów się czy Twoja dieta uległa ostatnio zmianie lub czy występowały sytuacje stresujące?
  6. Przypomnij sobie czy stosowałaś/stosowałeś zioła, które mają właściwości światłouczulające (dziurawiec, rumianek itp) - to ważne, jeśli lekarz będzie chciał zlecić Ci fototerapię czy naświetlania lampami.

W poznaniu stanu twojej skóry przydatny będzie dermatoskop. To urządzenie, które swoim wyglądem przypomina nieco szkło powiększające. Dermatolog przykłada je do wybranej zmiany skórnej na twoim ciele i dzięki temu może dokładnie ją ocenić tzn. poznać jej charakter. Pomoże mu to w określeniu jakiego rodzaju jest to zmiana i czy jest charakterystyczna dla łuszczycy. Badanie jest szybkie, całkowicie bezbolesne i daje natychmiastowe rezultaty. Nie musisz czekać na jego wynik czy opis, w trakcie badania lekarz omówi z tobą poszczególne wykwity.

W diagnostyce łuszczycy pomocne może się okazać również badanie genetyczne na łuszczycę HLA-Cw6. Wykonuje się je w dwóch przypadkach:

  • u osób, u których istnieje ryzyko wystąpienia zmian skórnych ze względu na predyspozycje do dziedziczenia choroby np. u dzieci, których rodzice lub dziadkowie chorują na łuszczycę. Badanie może potwierdzić, lub zaprzeczyć, występowanie genu HLA-Cw6 odpowiadającego za rozwój łuszczycy.
  • w diagnostyce łuszczycowego zapalenia skóry. Przydatne zwłaszcza w rozpoznawaniu chorób układu ruchu, w których oprócz typowych bólów kostnych występują także zmiany skórne zlokalizowane na obszarze stawów np. na łokciach czy kolanach.

Badanie genetyczne na łuszczycę wykonujemy raz w życiu – nie ma potrzeby jego powtarzania. Jest szybkie, bezkrwawe i całkowicie bezbolesne. Za pomocą patyczka pobieramy wymaz (naszą ślinę) z jamy ustnej, pocierając przez kilka sekund patyczek o wnętrze policzka. Patyczek umieszczamy w probówkę, a tę wysyłamy do laboratorium. Pozostaje nam tylko czekać na wyniki.

Gdzie szukać lekarza dermatologa? Sprawdź najbliższe przychodnie i punkty medyczne w swojej lokalizacji. Pamiętaj, że czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w ramach NFZ może być wydłużony – informacje o tzw. kolejkach oczekujących na wizytę sprawdzisz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Polecanym przez nas rozwiązaniem prywatna wizyta u lekarza dermatologa. W ten sposób skracasz czas oczekiwania na konsultacje, a co za tym idzie – uzyskasz szybciej diagnozę i wdrożysz leczenie. Dzięki temu nie dopuścisz do zaostrzenia się zmian i rozwoju choroby, co sprawi, że je leczenie będzie zdecydowanie łatwiejsze!

Leczenie łuszczycy u dermatologa

W trakcie konsultacji z lekarzem dermatologiem okazało się, że twoje nietypowe zmiany skórne to łuszczyca? Przede wszystkim, nie denerwuj się. Przeczytasz na pewno niejeden artykuł, którego autorzy będą grzmieć, że „łuszczyca to choroba nieuleczalna” czy „łuszczyca jest trudna do leczenia”. Zapewniamy, że dzięki odpowiedniej współpracy z lekarzem dermatologiem (regularne kontrole, stosowanie się do jego zaleceń i wskazówek) możesz z powodzeniem powalczyć o zdrową i czystą skórę wolną od zmian. Jak to zrobić?

Podstawą leczenia łuszczycy jest stosowanie odpowiednio dobranych preparatów pielęgnacyjnych. Każdy przypadek jest indywidualny, dlatego nie zdziw się jeżeli twój dermatolog nie przepisze tobie sterydów (leczenie sterydami jest charakterystyczne dla łuszczycy) a zaleci stosowanie dermokosmetyków czy kosmeceutyków w celu poprawy twojej skóry. Co to takiego?

Dermokosmetyki i kosmeceutyki to preparaty pielęgnacyjne, których proces produkcji jest zbliżony do produkcji leków. Ich receptury powstały w laboratoriach pod okiem doświadczonego zespołu badaczy i zostały wytworzone przy zachowaniu tzw. dobrych praktyk produkcyjnych i dobrych praktyk higienicznych. To takie zbiory reguł, które określają jakie standardy należy przestrzegać w poszczególnych procesach produkcji. Dzięki temu zyskujesz pewność, że produkty zostały opracowane wg ściśle obowiązujących zasad bezpieczeństwa, higieny i normy produkcyjnej. Są bezpiecznie w użyciu a ich rzeczywisty skład zgodny jest z tym zamieszczonym na opakowaniu.

Kosmeceutyki i dermokosmetyki w odróżnieniu od typowych produktów drogeryjnych, nie mają działania uniwersalnego. To nie oznacza wcale, że są złe – wręcz przeciwnie! Ich wielką zaletą jest to, że są one przeznaczone są dla określonego typu czy rodzaju skóry i do stosowania w konkretnym celu np. redukcji łusek, nawilżenia skóry łuszczycowej, odżywienia skóry z łuszczycą. Przekłada się to na ich lepsze działanie i wyższą skuteczność.

W naszym sklepie Centrum Łuszczycy znajdziesz szeroki wachlarz dermokosmetyków i kosmeceutyków, które przeznaczone są do regularnej pielęgnacji suchej i zniszczonej skóry łuszczycowej. W zależności od rodzaju preparatu, mogą być one stosowane zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci – informacje o tym znajdziesz zawsze w opisie produktu.

Polecane przez nas produkty na łuszczycę to wysokiej klasy preparaty pielęgnacyjne, których nie znajdziecie w zwykłych drogeriach. Wybraliśmy je we współpracy z lekarzami dermatologami i na podstawie ich wieloletnich obserwacji w zakresie pielęgnacji skóry pacjenta. Mówiąc w skrócie, nasza oferta uwzględnia sprawdzone, bezpieczne i skuteczne preparaty na łuszczycę, które znane są i polecane przez lekarzy dermatologów.

Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz preparat dla siebie bądź swoich bliskich z łuszczycą!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel