Jak nawilżyć i czym myć włosy przy łuszczycy skóry głowy?
Łuszczyca owłosionej skóry głowy to jedna z najczęściej występujących postaci łuszczycy. Jej rozpoznawalną cechą są zmiany skórne przypominające nacieczone, rumieniowe wykwity. Przybierają one różną wielkość i kształt. Potrafią być bardzo rozległe i obejmować swoim zasięgiem sporą część skóry przekraczającą linie owłosienia. Znajdujemy je często na skórze czoła, skroni a nawet na karku. Powstawaniu nowych wykwitów towarzyszy często intensywny, trudny do opanowania świąd, który prowokuje do zdrapywania łusek, co z kolei prowadzi do uszkodzenia naskórka.
W celu złagodzenia objawów związanych z łuszczycą owłosionej skóry głowy zalecamy stosowanie specjalistycznych szamponów i żeli, które dedykowane są osobom zmagającym się z suchym i zniszczonym naskórkiem. Używajcie ich do złuszczenia naskórka, czyli zlikwidowania jego zrogowaciałych warstw, a także do usunięcia pozostałości po lekach i kosmetykach pielęgnacyjnych zarówno ze skóry, jak i włosów.
Jaki szampon wybrać przy łuszczycy skóry głowy?
Wybór odpowiedniego szamponu na łuszczycę to prawdziwa próba sił. Wielu z nas zastanawia się, jaki szampon będzie dla nas najbardziej odpowiedni i tak naprawdę – od czego zależy jego działanie? Poszukując preparatu na łuszczycę głowy, zastanówmy się najpierw jakie jest jego przeznaczenie, tzn. co jego stosowanie ma nam dać.
Do walki ze skórnymi zrogowaceniami przydatne będą szampony złuszczające. Ich zadanie opiera się na zmiękczeniu naskórka, a w efekcie do usunięcia z niego nagromadzonych łusek. Szampony keratolityczne, bo tak nazywamy produkty złuszczające do owłosionej skóry głowy z łuszczycą, są wyprodukowane zazwyczaj na bazie ekstraktu z wierzby czy kwasu salicylowego.
Kwas salicylowy to substancja, która znana jest ze swoich właściwości złuszczających. Wykazuje działanie redukujące, poprawiając tym samym wygląd i strukturę skóry. Usprawnia również proces keratynizacji, czyli prawidłowej odbudowy naskórka. Dodana do szamponów na łuszczycę owłosionej skóry głowy łagodzi stany zapalne i podrażnienia, redukuje świąd i zaczerwienienie. Reguluje również wydzielanie sebum, przeciwdziałając powstawaniu nowych zmian.
Polecane przez nas produkty z kwasem salicylowym to preparaty Dr Michaels, które dedykowane są wszystkim osobom z łuszczycą, w tym łuszczycą owłosionej skóry głowy. W walce ze skórnymi niedoskonałościami doskonale poradzi sobie Żel Dr Michaels. Oczyści skórę z blaszek łuszczycowych ograniczając przy tym powstawanie nowych wykwitów. Skutecznie wzmacnia naskórek chroniąc go przed działaniem czynników drażliwych. Jest wydajny, łatwy w stosowaniu i nie brudzi ubrań i pościeli.
Oprócz kwasu salicylowego, dobrze złuszczającym składnikiem aktywnym jest ekstrakt z wierzby. Skóra głowy z łuszczycą potrzebuje dobrego oczyszczenia, dlatego przydatne do tego mogą być preparaty ułatwiające usunięcie sebum, zanieczyszczeń środowiskowych i resztek kosmetycznych. Przykładem takiego produktu jest AROMASE Szampon oczyszczający skórę głowy (5α Juniper) 80 ml. Wyprodukowany na bazie 2% kompleksu kwasu glicyretynowego, pozyskanego z korzenia lukrecji, hamuje intensywne złuszczanie naskórka oraz zapobiega powstawaniu nowych zmian. Zmiękcza zrogowaciałe warstwy skóry ułatwiając usuwanie nagromadzonych łusek.
Osobom poszukujących lekkich i delikatnych szamponów pielęgnujących owłosioną skórę głowy z łuszczycą, zalecamy stosowanie produktów na bazie mleka klaczy. Szampon Brabanderhof został opracowany na bazie kobylego mleka, które znane jest ze swoich cennych właściwości nawilżających. Systematycznie stosowany wzmacnia barierę lipidową naskórka, łagodzi podrażnienia, stany zapalne i ogranicza świąd. Wzbogacony dodatkowo o kwas cytrynowy, który jest doskonałym przeciwutleniaczem, wyrównuje koloryt, rozjaśnia przebarwienia i zaczerwienienia.
Jak prawidłowo myć włosy przy łuszczycy skóry głowy?
Podstawą pielęgnacji owłosionej skóry głowy z łuszczycą jest stosowanie preparatów dobranych do potrzeb i wymagań naszej skóry, a także rozsądek w ich stosowaniu. To ostatnie może brzmieć dla ciebie kontrowersyjnie, ale lekarze dermatolodzy przestrzegają, że im więcej preparatów stosujemy – tym bardziej podrażnić możemy naszą skórę i obciążyć strukturę włosów. W codziennej pielęgnacji, skupmy się na 2-3 preparatach. Wybierzmy te, które mają działanie:
- Oczyszczające – pomagają usunąć resztki sebum i zanieczyszczenia ze skóry głowy i włosów,
- Wzmacniające – odbudowują zniszczony naskórek,
- Ochronne – przeciwdziałają wypadaniu, kruchości i łamliwości włosów.
Te 3 kroki pielęgnacyjne możemy osiągnąć stosując odpowiedni szampon i odżywkę na owłosioną skórę głowy. Możemy je wzbogacić o trzeci produkt w postaci kremu czy maści, którą nanosimy bezpośrednio na zmiany skórne zlokalizowane w obrębie skóry głowy. Ma na to na celu zintensyfikowanie, czyli wzmocnienie działania naszej kuracji przeciwłuszczycowej.
Myjąc włosy i skórę głowy z łuszczycą warto pamiętać, aby delikatnie wmasowywać zarówno szampon, jak i odżywkę. Nie wolno usilnie wcierać produktów, bo może to prowadzić do podrażnienia naskórka i osłabienia cebulek włosów. Szamponów czy odżywek nie należy zmywać gorącą wodą, gdyż osłabia to włosy i uwrażliwia skórę skalpu. Najlepiej spłukać je w dwóch etapach – najpierw letnią wodą, potem zimną dla lepszego zamknięcia łusek, co wpływa na lepszy połysk włosów.
Wilgotne włosy delikatnie wycieramy miękkim ręcznikiem i pozostawiamy je do wyschnięcia lub suszymy suszarką. W przypadku suszarki, wybierajmy średnie prędkości i stopnie temperatury – tak, aby podmuch nie był zbyt gorący i intensywny. Unikniemy w ten sposób nie tylko przesuszenia skóry włosów, ale również ich rozdwojenia.
Jak nawilżyć skórę głowy przy łuszczycy?
Typowym objawem owłosionej skóry głowy z łuszczycą jest przesuszenie i łuszczenie się skóry. Staje się ona szorstka, skłonna do nadmiernej proliferacji i pęknięć. Na jej powierzchni mogą się tworzyć charakterystyczne zgrubienia powstałe w wyniku zrogowacenia zmian. Aby zminimalizować uciążliwe objawy choroby, warto stosować silnie nawilżające preparaty przeznaczone do pielęgnacji nie tylko skóry głowy, ale również włosów.
W walce z łuszczycą owłosionej skóry głowy przydatne będą odżywki na łuszczycę, które poprawią kondycję naskórka i włosów. Ich zadanie opiera się na odpowiednim nawilżeniu i nawodnieniu skóry, a także na zapobieganiu łamliwości i wypadaniu włosów. Choć to ostatnie nie jest klasycznym objawem łuszczycy, wiele osób zmagających się z nią narzeka na pogorszenie się struktury włosów.
Wybierając odżywkę nawilżającą do skóry głowy w łuszczycy sugerujmy się jej składem i działaniem. Dowiedzmy się jakie składniki aktywne zawiera i jakie jest ich działanie. Przykładem składnika aktywnego o działaniu nawilżającym jest olej sezamowy. Posiada on właściwości regeneracyjne – widocznie poprawia stan zniszczonych i przesuszonych włosów. Znajdziesz go w Odżywce regenerującej do skóry Dr Michaels, która regularnie stosowana zmniejsza rumień i zaczerwienienia charakterystyczne dla łuszczycy skóry głowy. Łagodzi stany zapalne. Nawilża, uelastycznia i wygładza szorstki naskórek.
Innym ciekawym składnikiem aktywnym jest mleko klaczy. Odpowiada ono za intensywnie nawilżenie i odżywienie włosów oraz naskórka. Łagodzi świąd, zaczerwienienia i rozjaśnia przebarwienia. Mleko kobyle wchodzi w skład Odżywki do włosów z mlekiem klaczy Brabanderhof, która wpływa na poprawę ogólnej kondycji skóry i włosów. Systematycznie stosowana zwiększa wytrzymałość włosów i naskórka zabezpieczając go przed uszkodzeniem. Zapewnia im szybką regenerację, wzmacniając ich strukturę. Dostarcza również skórze niezbędnych składników odżywczych.
Ciekawą alternatywą dla klasycznych odżywek są płyny do włosów i skóry głowy. Ich działanie jest takie samo, jak w przypadku odżywki – mają poprawić stan nawilżenia skóry i włosów. Na rynku dostępnych jest coraz więcej płynów do skóry głowy a na uwagę zasługują te, które w swoim składzie zawierają oleje i ekstrakty konopne np. Płyn do owłosionej skóry głowy Atopos wyprodukowany na bazie ekstraktu kopnego w 12% stężeniu. Odbudowuje on płaszcz hydrolipidowy naskórka chroniąc go przed utratą wody. Łagodzi świąd, podrażnienia i przebarwienia powstałe w wyniku aktywnych zmian łuszczycowych. Jest łatwy do stosowania, nie pozostawia śladu na włosach i skórze głowy, nie brudzi pościeli i nie zmienia koloru ubrań.
Preparaty na łuszczycę skóry głowy znajdziesz w naszym sklepie Centrum Łuszczycy - sprawdź, co przygotowaliśmy z myślą o Tobie!