Gwiazdy z łuszczycą - znane osoby zmagające się z chorobami skóry

2020-10-20
Gwiazdy z łuszczycą - znane osoby zmagające się z chorobami skóryŁuszczyca to przewlekła i nawrotowa dermatoza. Ze względu na swoje charakterystyczne objawy w postaci wykwitów zlokalizowanych w różnych miejscach na skórze gładkiej ciała, uznawana jest nie tylko za trudną do leczenia chorobę, ale również za poważny defekt kosmetyczny mający negatywny wpływ na naszą psychikę. Badania pokazują, że łuszczyca powoduje spadek jakości życia i samooceny u pacjentów, którzy się z nią zmagają. Powoduje ona poważne skutki na drodze zawodowej (np. w postaci braku zatrudnienia), ale również na stopie interpersonalne (problemy z nawiązaniem nowych kontaktów).

Łuszczyca to choroba, której typowym objawem są zmiany skórne o charakterze zapalnym przypominające swoim wyglądem zaczerwienione plamki. W zależności od rodzaju łuszczycy mogą one wyglądać jak krostki albo rozległe i rozlane wykwity pokryte srebrzystą blaszką. Ich lokalizacja też jest różna - od skóry głowy, twarzy przez plecy, dłonie i kończyny dolne. Widoczność wykwitów, trudnych często do zakrycia w postaci ubrania czy makijażu, powoduje narastające poczucie dyskomfortu, które może z czasem przerodzić się w brak akceptacji własnej fizyczności.

Pamiętajmy jednak, że łuszczyca to powszechna choroba, która wg szacunków badaczy dotyczy aż 16 osób na 1000 populacji ogólnej. Z chorobą zmagają się zarówno dzieci, jak i dorośli. Przeciętni Kowalscy oraz celebryci. Czy wiesz kto ze znanych osób ma łuszczycę i jaki ma stosunek do choroby?

Gwiazdy z łuszczycą - Znane osoby zmagające się z chorobami skóry

Mimo tego, że łuszczyca to przewlekła choroba skóry postrzegana jako defekt estetyczny, nie znajdziemy w prasie bulwarowej negatywnych artykułów na temat zmagań celebrytów z chorobą.

Czytelnicy chcący dowiedzieć się więcej o problemach dermatologicznych gwiazd Hollywood będą mocno zawiedzeni. Wbrew powszechnej opinii, łuszczyca w mediach nie jest skategoryzowana jako choroba stygmatyzująca, a gwiazdy cierpiące na nią nie podlegają publicznej ocenie. W przeciwieństwie chociażby do niepochlebnych wpisów związanych z brakiem makijażu czy niechlujnym ubiorem.

Gwiazdy z łuszczycą coraz głośniej i chętnie wypowiadają się o swojej chorobie, walcząc z jej piętnem. Mówiąc otwarcie o łuszczycy, docierają do innych odbiorców i pokazują, że są oni na równi z nami. Do najpopularniejszych celebrytów mówiących o łuszczycy możemy zaliczyć:

Kim Kardashian - West i Kris JennerGwiazdy popularnego amerykańskiego sitcomu “Z kamerą u Kardashianów” otwarcie mówią o swoich potyczkach z łuszczycą. Kris Jenner przyznała, że pierwszych wykwitów skórnych dostała będąc 20 latką w wyniku silnego stresu. Podobnie było w przypadku jej córki, która została zdiagnozowana w wieku 30 lat i to na wizji przed milionami widzów. Matka z córką nigdy nie ukrywały swojej choroby, obalając mity na jej temat.

Cara DelevingneModelka i aktorka - jedno z najbardziej gorących nazwisk młodego pokolenia. Znana z takich produkcji, jak filmowego super hitu “Legion samobójców” czy serialu “Carnival Row”. Przyznała, że w jej przypadku czynnikiem wyzwalającym zmiany był silny stres, którego doświadczyła w wieku 20 lat podczas jednego z pokazów mody w ramach Paris Fashion Week. Sytuacja była dla tak dla niej niekomfortowa, że na długi czas zrezygnowała z udziału w wybiegach.

Cyndi LauperAutorka szlagieru “Girls Just Want to Have Fun”, który nuci do tej pory milion ludzi na całym świecie jest przykładem na uaktywnienie się zmian łuszczycowym w okresie menopauzy. Piosenkarka nie ukrywa, że choroba bardzo nią wstrząsnęła co odbiło się na jej psychice - tak się wstydziła zmian skórnych, że bała się wstać z łóżka. Twierdzi, że dzięki medytacji, jako formie walki z ciągłym napięciem, odpowiedniej diecie oraz ograniczeniu spożycia alkoholu udaje jej się trzymać chorobę w ryzach.

Art GarfunkelWspółzałożyciel popularnego zespołu Simon and Garfunkel, który w latach 60. wylansował takie przeboje jak “The Sound of Silence” czy “Mrs. Robinson”. Na temat swojego życia z łuszczycą oraz metody leczenia prowadzonego w ramach Mayo Clinic napisał utwór wchodzący w skład wydanych przez siebie poematów. Nigdy nie ukrywał swojej choroby.

Polskie gwiazdy z łuszczycą

  • Ryszard Kalisz - od lat walczy o wpisanie łuszczycy na listę chorób przewlekłych i popiera działania fundacji walczących o prawa pacjentów z dermatozami,
  • Michał Wiśniewski - wyznający, że “łuszczyca to choroba, z którą żyje się całe życie”, a czynnikiem wyzwalającym zmiany skórne w jego przypadku był prawdopodobnie stres oraz stosowanie używek,
  • Łukasz Matusik - dziennikarz, inicjator popularnej akcji na instagramie “#łuszczycaniezaraża” zwraca uwagę na problemy z kwalifikacją do leczenia biologicznego dla osób z łuszczycą oraz niskiej świadomości społecznej na temat samej choroby.
Łuszczyca to choroba zapalna, która ma wpływ nie tylko na stan naszej skóry oraz psychikę. Badania pokazują, że na istnienie zależności między uaktywnieniem się choroby, lub zaostrzeniem się jej objawów, w wyniku silnego stresu. Dermatoza ta dotyczy wszystkich bez względu na wiek, pochodzenie i status materialny. Nieleczona może prowadzić do poważnych zaburzeń nie tylko w postaci mocno zaognionych zmian skórnych, ale także chorób współistniejących powstałych w wyniku ciągłego stresu.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

pixel