Dzieci z łuszczycą – skala problemu

2020-10-20
Dzieci z łuszczycą – skala problemuŁuszczyca to jedna z najczęstszych, przewlekłych chorób skóry diagnozowanych u dzieci. Badania pokazują, że uaktywnia się ona zazwyczaj w pierwszej lub drugiej dekadzie życia - choć może ona dotyczyć nawet niemowlaków. W odróżnieniu od klasycznej postaci łuszczycy, typowej dla osób dorosłych, u najmłodszych ma ona zupełnie inny przebieg. Powoduje to, że stanowi ona duże wyzwanie diagnostyczne.

Dzieci z łuszczycą – skala problemu

Z obserwacji lekarzy dermatologów wynika, że w 20-40 proc. pierwsze objawy łuszczycy pojawiają się u osób przed 20 rokiem życia. Wczesne wystąpienie łuszczycy może świadczyć o tym, że choroba ma uwarunkowania genetyczne, co zdają się potwierdzać badania epidemiologiczne.

Lekarze podkreślają, że w przypadku stwierdzenia choroby u krewnych istnieje duże ryzyko, że zostanie ona rozpoznana również u danego pacjenta. Niestety, dane dotyczące rodzinnych predyspozycji do dziedziczenia łuszczycy są bardzo niespójne, przez co trudne do ujednolicenia.

Łuszczyca wieku dziecięcego manifestuje się innymi objawami niż łuszczyca osób dorosłych. Najczęściej objawia się w postaci grudkowych wyników, które swoim kształtem przypominają nacieczone punkciki, grudki czy pieniążki. Wysyp zmian skórnych związany jest zazwyczaj z przebytymi chorobami np.
  • infekcji gardła,
  • zapalenia oskrzeli,
  • zapalenia zatok obocznych nosa,
  • zapalenia ucha środkowego,
  • grypie, ospie wietrznej, półpaścu czy opryszczki.
Wysiewy łuszczycy u dzieci mogą być również postrzegane w ramach działań niepożądanych stosowanej farmakoterapii np. w trakcie leczenia penicyliną, tetracykliną czy pochodnymi kwasu acetylosalicylowego.

Liczba dzieci z łuszczycą w Polsce i na świecie

Dane z piśmiennictwa pokazują, że u ok. 30% wszystkich osób zmagających się z łuszczycą choroba występuje rodzinnie - mówimy wtedy o dziedziczeniu autosomalnym dominującym. Informacje na temat występowania łuszczycy w Polsce i na świecie są różne i dotyczą one przede wszystkim szczytu zachorowań w określonej grupie wiekowej.

Analizy zestawień na temat zapadalności na łuszczycę u dzieci w Danii czy Indiach wskazują, że pik zachorowań przypada na grupę wiekową 6-10 lat. Dla porównania, obserwacje prowadzone w krajach bliskiego wschodu czy Australii pokazują, że z łuszczycą mogą zmagać się już 4 latki.

Niezależnie od wyników badań, dermatolodzy podkreślają jedno - wczesne wykrycie łuszczycy musi być podstawą stałego monitorowania zdrowia pacjenta. Przyjmuje się bowiem, że choroba wieku dziecięcego może być niekorzystnym objawem prognostycznym w zakresie rozwoju choroby u dojrzałej fazie rozwoju. Odnotowano, że łuszczyca u dorosłych, którzy mieli ją będąc dziećmi, cechuje się ciężkim i uporczywym przebiegiem choroby oraz może być bardziej oporna na leczenie.

Jak jej zapobiegać?

Łuszczyca wieku dziecięcego to choroba, która może nam towarzyszyć przez całe nasze życie. Dermatolodzy podkreślają, że choć walka z nią bywa nierówna i wymaga od pacjenta dużej dawki cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu, jej efekty mogą przekroczyć nasze oczekiwania.

Podstawą w zapobieganiu powstawaniu nowych wykwitów skórnych, czyli uaktywnianiu się choroby, jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Według specjalistów najważniejsze jest regularne stosowanie środków nawilżających i keratolitycznych będących niezwykle pomocnych w delikatnym usuwaniu martwych komórek skóry.

Oprócz prawidłowej pielęgnacji skóry, ważne jest także wyeliminowanie - lub ograniczenie - czynników środowiskowych prowokujących wysiew zmian łuszczycowych. Zaliczamy do nich:
  • ostre infekcje bakteryjne i wirusowe,
  • przewlekłe infekcje (np. problemy z zatokami),
  • stosowanie niektórych leków (np. antybiotyków),
  • ograniczenie stresu,
  • zwiększenie aktywności fizycznej.

W przypadku dzieci chorujących na łuszczycę, ważne jest aby nie doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia naskórka. A nie jest to łatwe zważywszy na fakt, że wykwitom skórnym towarzyszy często intensywny świąd. Zadaniem opiekunów jest nie dopuszczenie do ciągłego drapania czy samodzielnego usuwania łusek w postaci zdrapywania czy szczotkowania.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixel