Dieta w łuszczycy - co jeść i jakich pokarmów unikać
Łuszczyca to przewlekła, układowa choroba zapalna. Charakteryzuje się występowaniem na skórze zaczerwienionych wykwitów o nieznanej etiologii. Choć przyjmuje się, że ma ona podłoże genetyczne, wyróżniamy szereg czynników zewnętrznych mogących wpływać na uaktywnienie się i zaostrzanie się zmian chorobowych.
Jak dotąd nie zostały opracowane żadne zalecenia żywieniowe dla osób z łuszczycą. Prowadzone badania na temat diety w łuszczycy wskazują, że wielu pacjentów dobrze reagowało na dietę bogatą w warzywa i owoce przy jednoczesnym ograniczeniu podaży tłuszczów zwierzęcych.
Co jeść chorując na łuszczycę?
Łuszczyca to choroba układowa, która nie dotyczy tylko skóry. Z obserwacji dermatologicznej wiemy, że pacjentom z łuszczycą mogą towarzyszyć inne choroby, których podstawą jest przewlekle utrzymujący się stan zapalny np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zespół metaboliczny a nawet wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Badania pokazują, że nieodpowiedni styl życia oraz nieprawidłowy sposób odżywiania wpływają na przebieg kliniczny w łuszczycy w postaci zaostrzenia zmian i wydłużenia procesu terapeutycznego. Skutecznie skracają także okres osiągniętej remisji oraz mogą powodować powikłania ze strony układu sercowo-naczyniowego.
U osób z łuszczycą, w wyniku braku przestrzegania zaleceń dietetycznych, zaobserwowano duże ryzyko wystąpienia otyłości. Choć nie wiadomo czy zwiększona masa ciała może mieć wpływ na rozwój łuszczycy wiadomym jest, że pogarsza ona ogólną jakość życia.
Istnieje wiele różnych diet opartych zarówno na produktach roślinnych, jak i zwierzęcych. Prowadzone systematycznie badania na temat diety w łuszczycy pokazały, że można wyróżnić kilka ciekawych systemów żywienia pomagających dostosować ilość i rodzaj pokarmu do potrzeb naszego organizmu. Do najciekawszych zaliczamy:
- dietę ubogoenergetyczną - jej celem jest redukcja masy ciała oraz ograniczenie uczucia głodu. Produkty zalecane do spożycia obejmują m.in. chudy nabiał, chude mięso i wędliny, młode i soczyste warzywa oraz niektóre owoce. Przeciwwskazane są napoje słodzone cukrem, wypieki z dodatkiem cukru czy tłuste gatunki mięs.
- dietę bogatą w wielonienasycone kwasy tłuszczowe - pomocna w obniżeniu ciśnienia oraz poprawy stanu naskórka. Opiera się na zwiększonej podaży ryb i kwasów omega-3 pochodzenia morskiego.
- dietę wegetariańską - obejmuje wyłącznie z codziennego jadłospisu mięsa i jego przetworów, opierając się na produktach pochodzenia roślinnego np. roślin zbożowych, strączkowych, oleistych a także warzyw, owoców, grzybów i orzechów. Zwiększone spożycie produktów o dużej wartości odżywczej powoduje szybszą regenerację naskórka.
- dietę bezglutenową - uwzględnia wyeliminowanie z posiłków produktów zawierających gluten w naturalnej postaci i skupienie się na ich zamiennikach np. ryżu, kukurydzy, ziemniakach, mleku, mięsie, ryby czy jajkach. Gluten może powodować zaostrzenie się zmian skórnych, jego ograniczenie pozwala na zminimalizowanie m.in rumienia oraz świądu.
Przed wybraniem diety należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym czy interesujący nas konkretnie model żywieniowy będzie dla nas odpowiedni.
Czego powinno się unikać w diecie przy łuszczycy
Nie ma jednoznacznych wytycznych dotyczących tego, czego powinno się unikać w diecie przy łuszczycy. Lekarze podkreślają, że pacjenci powinni sami dokładnie obserwować reakcje swojego organizmu po spożyciu konkretnych produktów. A następnie samemu zweryfikować co im pomaga a co szkodzi.
Niezależnie od tego istnieje sporo produktów, które mogą powodować zaostrzanie się zmian skórnych. Informacje o tym potwierdzone zostały w przeprowadzonych badań, dlatego warto mieć je na uwadze przy opracowywaniu jadłospisu.
Osoby z łuszczycą powinny w swojej diecie unikać:
- nadmiernego spożywania kawy, alkoholu oraz napojów słodzonych,
- pieprzu oraz ostrych papryczek,
- czerwonego mięsa,
- podrobów,
- tłuszczów zwierzęcych,
- żywności wysoko przetworzonej.
Zalecenia żywieniowe dla osób chorych na łuszczycę są ważnym elementem zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce chorób skórnych. Odpowiednio dobrana dieta pomaga w walce z chorobą, minimalizując jej działania niepożądane. Przed wyborem diety, skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem lub dietetykiem aby uzyskać informacje na temat przeciwwskazań względem danego modelu żywieniowego.