Czy biologiczne leki na łuszczycę są skuteczne?

2021-03-11
Czy biologiczne leki na łuszczycę są skuteczne?

Leki biologiczne w łuszczycy przeznaczone dla osób z ciężką postacią dermatozy, u których leczenie tradycyjne nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Leki te charakteryzują się wysoką skutecznością oraz profilem bezpieczeństwa. Pomagają nie tylko w redukcji zmian łuszczycowych, ale także pomagają w uzyskaniu całkowitej remisji.

Czym są leki biologiczne?

Leczenie biologiczne łuszczycy, zwane inaczej terapią celowaną, to nowa forma farmakoterapii, której celem jest wzmocnienie i regeneracja układu immunologicznego. Stosowane jest w momencie, kiedy niemożliwe jest użycie tradycyjnych metod leczenia - zarówno pod względem zaawansowania choroby, jak i niezadowalającego efektu terapeutycznego.

Leki biologiczne zaliczane są do czynnych biologicznie substancji uzyskanych w procesach technik molekularnych. Innowacja leczenia opiera się na możliwościach jakie są przez nie oferowane - potrafią one bowiem naśladować funkcje właściwych przeciwciał bądź białek ludzkich. Sprawia to, że uważane są one za bezpieczne dla organizmu ludzkiego oraz wysoce skuteczne.

Przeciwwskazania i efekty uboczne

Leki biologiczne uważane są za bezpieczne w stosowaniu, które niosą ze sobą małą liczbę efektów ubocznych. Należy jednak pamiętać, że wciąż brakuje odpowiedniej dokumentacji medycznej uwzględniające doświadczenia kliniczne w leczeniu pacjentów.

  • Efekty uboczne leków biologicznych zależą przede wszystkim od konkretnego preparatu:
  • Etanercept - może wywoływać bóle głowy, nudności, ogólne objawy grypopodobne.
  • Infliksymab - duszność, pokrzywka, gorączka czy bóle mięśniowe.
  • Efalizumab - gorączka, bóle głowy i brzucha.
  • Adalimumab - odczyn w miejscu iniekcji, reakcje na nadwrażliwość.

Leki biologiczne - przeciwwskazania:

  • wirusowe zapalenie wątroby,
  • przewlekłe stany zapalne,
  • okres ciąży i karmienia piersią,
  • choroby tkanki łącznej,
  • aktywne choroby nowotworowe,
  • aktywne infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze.

Czy biologiczne leki na łuszczycę są skuteczne?

Wciąż brakuje jednoznacznych badań na temat leczenia biologicznego w łuszczycy, choć z roku na rok przybywa coraz więcej informacji na temat poszczególnych leków. Przykładowo infliksymab - uważany za skuteczny lek wykorzystywany w leczeniu łuszczycy dłoni oraz stóp, jest w stanie zapewnić długofalową remisję choroby. Pacjenci biorący udział w badaniu, nie wskazali także na występowanie żadnych trwałych działań niepożądanych.

Wielką zaletą leków biologicznych jest ich wysoki profil bezpieczeństwa, a także skuteczność prowadzenia terapii. Zapewnia ona osobom z łuszczycą możliwość prowadzenia normalnego życia, w tym wykonywania codziennych obowiązków, jak np. chodzenie do pracy.

Choć leki biologiczne są bardzo skuteczne, nie wszyscy pacjenci mogą z nich skorzystać. Barierę stanowi nie tylko ich wysoka cena ale także ograniczona dostępność w przypadku leczenia refundowanego oraz wyśrubowany profil pozwalający na kwalifikację do badania.

Charakterystyka leczenia biologicznego

Lekarze dermatolodzy polecają aby terapię biologiczną wspomagać również preparatami miejscowymi, których celem jest eliminacja dolegliwości skórnych towarzyszących łuszczycy Stosowane produkty mają na celu nie tylko poprawę nawilżenia ale także likwidację świądu czy zaczerwienienia.

Przykładem takich preparatów są produkty naturalne, które w swoim składzie mają wyciągi z olejków i ziół. Występują w wielu formach - olejków, żeli, maści, kremów czy mydeł. Mają za zadanie zmiękczenie i natłuszczenie naskórka, a także wspieranie procesu jego odbudowy.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

pixel