Badanie genetyczne na łuszczycę - zbiór informacji

2020-10-20
Badanie genetyczne na łuszczycę - zbiór informacjiŁuszczyca zaliczana jest do kategorii chorób wielonarządowych manifestujących się obecnością na skórze ciała czerwonych wykwitów pokrytych srebrzystą łuską. W zależności od rodzaju łuszczycy, zmiany skórne mogą przybierać różny charakter - od małych, drobnych i rozsianych po całej skórze plamek po większe, wyraźne odgraniczone od reszty. Towarzyszy im często świąd wyzwalający odruch drapania. W efekcie dochodzi do zdrapywania łuski, która odpada tworząc cienkie płatki swoją strukturą przypominające zeskrobiny ze świecy.

Diagnozowanie łuszczycy nie przysparza dermatologom istotnych trudności, pod warunkiem, że nie dotyczy to zmian skórnych o nietypowym charakterze. Diagnostyka łuszczycowa uwzględnia nie tylko badanie dermatoskopem czy biopsję skóry, ale także test genetyczny.

Badania molekularne na łuszczycę wykonuje się najczęściej u osób poniżej 20 roku życia (zwykle u dzieci), aby wykluczyć lub potwierdzić istnienie związku z antygenami HLA-Cw6 świadczących o możliwości dziedziczenia predyspozycji do łuszczycy. Ale nie tylko!

Badanie genetyczne HLA-Cw6 jest niezbędne w zróżnicowaniu łuszczycowego zapalenia stawów od reumatoidalnego zapalenia stawów. Pozwala ono na dobranie odpowiedniego leczenia, co przekłada się na lepsze efekty osiągniętych dzięki lepiej sprofilowanej terapii.

Test genetyczny HLA-Cw6

Test genetyczny na obecność antygenu HLA-Cw6 pozwala na identyfikację postaci łuszczycy oraz na jej odróżnienie od innych chorób o podłożu immunologicznym czy reumatoidalnym. Jest niezwykle przydatny w prognozowaniu leczenia oraz wdrożenia najbardziej skutecznej metody walki z chorobą.

Antygen HLA-Cw6 uznawany jest przez badaczy za podstawowy czynnik genetyczny, który jest typowy dla chorób związanych z łuszczycą. Według nich, jego posiadanie predysponuje do łuszczycy typu 1, czyli do tzw. łuszczycy wieku dziecięcego.

Test genetyczny HLA-Cw6 jest szybki i prosty w użyciu, nie wymaga od pacjenta pobierania krwi. Ze względu na to, że jest to test wymazowy - można przeprowadzić go w warunkach domowych. Nie trzeba w tym celu udawać się specjalnie do placówki medycznej.

W naszym Centrum Łuszczycy test HLA-Cw6 przeprowadzany jest w ramach współpracy z laboratorium Euroimmun, które zajmuje się nowoczesną diagnostyką laboratoryjną.

Jak przeprowadzić badanie?

Badanie HLA-Cw6 zaliczane jest do badań wymazowych. Do jego wykonania potrzebujemy wymazu z policzka. Jak to zrobić?

Sterylny patyczek wymazowy - w naszym sklepie Centrum Łuszczycy otrzymujecie go wraz z zakupem testu - wkładamy do jamy ustnej i pocieramy nim kilkukrotnie (przez ok. 15 sek.) błony śluzowe w okolicy policzka.

Próbkę opisujemy swoim imieniem, nazwiskiem oraz datą i godziną pobrania wymazu. Wkładamy ją do woreczka strunowego, a następnie do koperty ochronnej. W środku powinna znaleźć się również wypełniona deklaracja uwzględniająca m.in. udzielenie świadomej zgody pacjenta na badanie. Następnie szpatułkę przygotowujemy do transportu tak szybko, jak to jest możliwe.

W celu prawidłowego przeprowadzenia badania, pamiętaj:
  • Do badania niezbędna jest duża ilość materiału DNA, dlatego niezbędne jest kilkukrotne, energiczne potarcie błony śluzowej jamy ustnej.
  • Na 2 godziny przed badaniem nie myj zębów, nie pal papierosów, nie pij, nie żuj gumy etc. Próbkę najlepiej pobierz rano, zaraz po przebudzeniu.
  • W trakcie pobierania materiału, nie miej w jamie ustnej żadnych ciał obcych np. gum do żucia.
Czas oczekiwania na wyniki badań wynosi ok. 10 dni roboczych od momentu otrzymania próbki przez laboratorium.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
pixel