Badanie genetyczne na łuszczycę - zbiór informacji
2020-10-20

Diagnozowanie łuszczycy nie przysparza dermatologom istotnych trudności, pod warunkiem, że nie dotyczy to zmian skórnych o nietypowym charakterze. Diagnostyka łuszczycowa uwzględnia nie tylko badanie dermatoskopem czy biopsję skóry, ale także test genetyczny.
Badania molekularne na łuszczycę wykonuje się najczęściej u osób poniżej 20 roku życia (zwykle u dzieci), aby wykluczyć lub potwierdzić istnienie związku z antygenami HLA-Cw6 świadczących o możliwości dziedziczenia predyspozycji do łuszczycy. Ale nie tylko!
Badanie genetyczne HLA-Cw6 jest niezbędne w zróżnicowaniu łuszczycowego zapalenia stawów od reumatoidalnego zapalenia stawów. Pozwala ono na dobranie odpowiedniego leczenia, co przekłada się na lepsze efekty osiągniętych dzięki lepiej sprofilowanej terapii.
Test genetyczny HLA-Cw6
Test genetyczny na obecność antygenu HLA-Cw6 pozwala na identyfikację postaci łuszczycy oraz na jej odróżnienie od innych chorób o podłożu immunologicznym czy reumatoidalnym. Jest niezwykle przydatny w prognozowaniu leczenia oraz wdrożenia najbardziej skutecznej metody walki z chorobą.Antygen HLA-Cw6 uznawany jest przez badaczy za podstawowy czynnik genetyczny, który jest typowy dla chorób związanych z łuszczycą. Według nich, jego posiadanie predysponuje do łuszczycy typu 1, czyli do tzw. łuszczycy wieku dziecięcego.
Test genetyczny HLA-Cw6 jest szybki i prosty w użyciu, nie wymaga od pacjenta pobierania krwi. Ze względu na to, że jest to test wymazowy - można przeprowadzić go w warunkach domowych. Nie trzeba w tym celu udawać się specjalnie do placówki medycznej.
W naszym Centrum Łuszczycy test HLA-Cw6 przeprowadzany jest w ramach współpracy z laboratorium Euroimmun, które zajmuje się nowoczesną diagnostyką laboratoryjną.
Jak przeprowadzić badanie?
Badanie HLA-Cw6 zaliczane jest do badań wymazowych. Do jego wykonania potrzebujemy wymazu z policzka. Jak to zrobić?Sterylny patyczek wymazowy - w naszym sklepie Centrum Łuszczycy otrzymujecie go wraz z zakupem testu - wkładamy do jamy ustnej i pocieramy nim kilkukrotnie (przez ok. 15 sek.) błony śluzowe w okolicy policzka.
Próbkę opisujemy swoim imieniem, nazwiskiem oraz datą i godziną pobrania wymazu. Wkładamy ją do woreczka strunowego, a następnie do koperty ochronnej. W środku powinna znaleźć się również wypełniona deklaracja uwzględniająca m.in. udzielenie świadomej zgody pacjenta na badanie. Następnie szpatułkę przygotowujemy do transportu tak szybko, jak to jest możliwe.
W celu prawidłowego przeprowadzenia badania, pamiętaj:
- Do badania niezbędna jest duża ilość materiału DNA, dlatego niezbędne jest kilkukrotne, energiczne potarcie błony śluzowej jamy ustnej.
- Na 2 godziny przed badaniem nie myj zębów, nie pal papierosów, nie pij, nie żuj gumy etc. Próbkę najlepiej pobierz rano, zaraz po przebudzeniu.
- W trakcie pobierania materiału, nie miej w jamie ustnej żadnych ciał obcych np. gum do żucia.
Pokaż więcej wpisów z
Październik 2020