Aloes w leczeniu łuszczycy
Prozdrowotne właściwości aloesu znane są od zarania dziejów. Już starożytni Grecy stosowali go w celu rewitalizacji czyli odmłodzenia i poprawy stanu naskórka. Z kolei Rzymianie chętnie wcierali go we włosy wierząc, że wzmacnia on ich strukturę i chroni je przed nadmiernym wypadaniem.
Wraz z biegiem czasu, aloes na trwałe zadomowił się w medycynie ludowej. Wierzono, że okłady z niego działają przeciwzapalnie i łagodząco. Obecnie wykorzystujemy aloes w dermatologii i kosmetologii do preparatów pielęgnacyjnych, których celem jest nie tylko zmniejszenie podrażnienia skóry, ale także jej nawilżenie i odpowiednie złuszczenie. Jest on niezwykle przydatny w walce z łuszczycą!
Jakie właściwości lecznicze posiada aloes
Wyróżniamy przeszło 360 różnych gatunków aloesu, z czego tylko 20 z nich wykazuje właściwości lecznicze. W medycynie wykorzystujemy jego dwie odmiany: aloes zwyczajny (zwany również aloe vera) i aloes drzewiasty. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się miąższ aloesowy, który wykazuje silne właściwości regeneracyjne. Naniesiony bezpośrednio na skórę tworzy na niej warstwę okluzyjną chroniąc naskórek przed utratą wody, czyli przed jego przesuszeniem. Jego działanie można porównać do kompresu - łagodzi podrażnienia, wzmacnia zniszczony naskórek i co najważniejsze, przyspiesza jego proces regeneracji. Jest niezastąpiony w codziennej pielęgnacji skóry łuszczycowej.
Miąższ aloesowy, nazywany potocznie żelem aloesowym, bogaty jest w wiele składników aktywnych mających bezpośrednio wpływ na poprawę funkcjonowania całego organizmu - nie tylko skóry, ale również układu odpornościowego czy pokarmowego. Stosowany jako dodatek do dermokosmetyków doskonale sprawdzi się w regularnej profilaktyce suchej i zniszczonej skóry łuszczycowej. Jeżeli zmagasz się z łuszczycą, a twoja skóra jest szorstka, zgrubiała i mało elastyczna - wypróbuj koniecznie naturalne preparaty z aloesem.
Dlaczego aloes to doskonałe rozwiązanie kosmetyczne? Zobacz, jakie składniki aktywne znajdziesz w aloesie:
- substancje mineralne np. magnez, wapń, cynk,
- witaminy np. witaminy z grupy B, witamina C czy beta-karoten,
- aminokwasy np. cystyna, prolina, seryna,
- nienasycone kwasy tłuszczowe np. kwas linolowy, kwas kaprylowy,
- substancje przeciwzapalne - np. bradykinaza,
- enzymy np. lipaza i celulaza.
Dzięki nim aloes wykazuje silne działanie ochronne i łagodzące, co jest istotne w przypadku codziennej pielęgnacji skóry łuszczycowej. Preparaty na łuszczycę z aloesem nie tylko zmniejszają stany zapalne i podrażnienia, ale również zmiękczają naskórek ułatwiając usuwanie jego zrogowaciałych warstw - w tym blaszek łuszczycowych.
Aloes a łuszczyca - jak pomaga?
W dermatologii i kosmetologii aloes używany jest zarówno do wzmocnienia i odbudowy uszkodzonego naskórka, jak i poprawy stanu jego nawilżenia. Ze względu na swoją żelową postać przybiera formę okluzji, która pozwala na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej skóry czyli właściwego pH. W ten sposób chroni nie tylko skórę przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych, ale również przed jej przesuszeniem i szorstkością. Hamuje tym samym proces nadmiernego łuszczenia oraz powstawania nowych wykwitów. To ważne w przypadku wrażliwej skóry łuszczycowej, która podatna jest na mikrourazy i pęknięcia.
W produktach pielęgnacyjnych na łuszczycę, aloes znajdziemy w preparatach nawilżających i preparatach oczyszczających. Szukajcie go:
- w balsamach do podrażnionej skóry,
- płynach antyseptycznych do mycia twarzy i ciała,
- kremach kojących,
- mydłach odświeżających.
Przykładem takich preparatów są produkty z serii Health & Beauty czy Alona Shechter, w których odnajdziemy naturalne ekstrakty z aloesu. Płyny i mydła z aloesem zapewniają dogłębne oczyszczenie każdej skórze z łuszczycą. Ułatwiają usuwanie martwych komórek skóry, w tym odblokowanie zapchanych porów. Tym samym poprawią lepsze dotarcie innych składników aktywnych w głąb skóry.
Z kolei balsamy i kremy odpowiednio nawilżą i odżywią każdy suchy, pękający naskórek. Będzie on bardziej wygładzony, elastyczny i wyraźnie jędrniejszy. Otrzyma również wzmocnienie i skuteczniejszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. To ważne w przypadku wrażliwej skóry ciała z łuszczycą.
Aloes na łuszczycę - jak stosować?
Mając na uwadze bogate właściwości odżywcze aloesu, produktami z w wyboru powinny być kremy i balsamy nawilżające. Działanie aloesu jest kompleksowe - nie tylko umożliwia on lepszą regenerację uszkodzonego naskórka, ale również rozluźnia połączenia międzykomórkowe. Oznacza to, że zmiękcza naskórek ułatwiając rozpuszczenie jego zrogowaciałych warstw. W ten sposób usuwane są zmiany łuszczycowe, czyli wykwity skórne.
Preparaty na łuszczycę z aloesem stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza prowadzącego. Wskazania dermatologa mogą być inne, więc w przypadku ewentualnych rozbieżności - zawsze bierzemy pod uwagę wytyczne lekarza.
Balsamy na łuszczycę wyprodukowane na bazie aloesu, ze względu na swoją płynną strukturę, nanosimy bezpośrednio na oczyszczoną skórę gładką ciała. Rozprowadzamy je równomiernie po całej powierzchni skóry i czekamy do wchłonięcia - zazwyczaj ok 2-3 min. W odróżnieniu od innych produktów pielęgnacyjnych, sucha skóra szybko absorbuje balsamy. Stosujemy je najlepiej 1-2 razy dziennie, rano i wieczorem.
Inaczej sprawa wygląda z kremami na łuszczycę z aloesem. Te zazwyczaj nanosimy bezpośrednio na zmiany skórne. Bierzemy odrobinę kremu na palec i delikatnie wklepujemy go w miejsca zmienione chorobowo. Nie wcieramy go i nie wmasowujemy aby uniknąć podrażnienia czy zaczerwienienia.
Następnie czekamy na wchłonięcie kremu. Tutaj czas wchłonięcia może się nieco wydłużyć - wszystko zależy od bazy kremowej i innych składników aktywnych znajdujących się w produkcie. Jeżeli są to np. oleje i ekstrakty roślinne, krem może mieć tłustą konsystencję przez co będzie się wolniej wchłaniał - nie będzie to jednak dłużej niż 10 min. Kremy stosujemy 2-3 razy dziennie lub wg potrzeb.
Zaciekawiony? Zobacz jakie preparaty na łuszczycę z aloesem przygotowaliśmy dla Ciebie w naszym sklepie Centrum Łuszczycy.